Videodaki rahibin ‘Şişman kadınlar cennete gidemez’ dediği için sahneden itildiği iddiası

İDDİA: Videodaki rahip “Şişman kadınlar cennete gidemez” dediği için sahneden itildi.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan Hürriyet, Yeni Şafak, Karar, Cumhuriyet, NTV, Yurt Gazetesi, ODA Tv, İlerihaber, HaberTürk ve Ensonhaber gibi internet sitelerinde de yer alan bir videodaki rahibin “Şişman kadınlar cennete gidemez” dediği için sahneden atıldığı iddia edildi. Videoda vaaz verdiği anlaşılan rahibin arkasından koşarak gelen bir kadın tarafından itildiği ve sonrasında rahibin sahneden düştüğü görülebiliyor.

Kampüs Cadıları isimli hesap tarafından 15 Temmuz 2019’da Twitter’da paylaşılan video yaklaşık 12 bin kullanıcı tarafından beğenildi ve 758 bin kez görüntülendi. 

Ancak videodaki rahibin “Şişman kadınlar cennete gidemez” dediği için sahneden atıldığı iddiası doğru değil. Marcelo Rossi isimli Brezilyalı rahip psikolojik sorunları olduğu ifade edilen bir kadın tarafından sahneden atılmış. Rahibin sağlık durumu ise iyi. 

Rahibi iten kadının psikolojik sorunları olduğu ifade ediliyor 

İddiayı barındıran videonun El Popular isimli Twitter hesabından 14 Temmuz 2019’da paylaşıldığı görülebiliyor. Yaklaşık 2 milyon kez görüntülenen videonun gündem olmasından sonra sayfa, bir paylaşım daha yaparak eylemi gerçekleştiren kadının psikolojik sorunları olduğunu belirtmiş. 

El Popular isimli hesabın söz konusu paylaşımından hareketle videonun Türkiye’de de aynı şekilde yayıldığını ifade etmek yanlış olmaz. Nitekim Twitter’da iddiayı paylaşan bazı kullanıcıların direkt olarak bu hesabın videosunu paylaştığı görülebililiyor

Can Gürses tarafından yapılan paylaşım daha sonra kaldırıldı.

Brezilya’da yayın yapan Bol isimli internet sitesinde söz konusu video hakkında yapılan bir habere rastlanabiliyor. Haberde, São Paulo’daki Guaratinguetá polis karakolundan elde edilen bilgiler de yer alıyor. Buna göre eylemi gerçekleştiren kadının polise, 32 yaşında olduğunu, Rio de Janeiro’da yaşadığını ve bipolar bozukluk yüzünden tedavi gördüğünü söylediği ifade ediliyor. 

Şüphelinin heyecanlandığı ve kontrolünü kaybettiği ifade ediliyor

Konu hakkında Brezilya menşeili Noticias isimli internet sitesinde de polis şefi Daniel Castro’nun konu hakkında yaptığı açıklamalara yer veriliyor. 14 Temmuz 2019 tarihli haberde yer alan Castro’nun ifadesine göre rahibi sahneden iten şüphelinin rahiple konuşmak için güvenlik görevlileriyle mücadele ettiği, daha sonra bir şekilde sahneye giren kadının heyecanlandığı ve kontrolünü kaybederek böyle bir eylemde bulunduğu söyleniyor. Haberde ismi gizlenen kadının psikolojik rahatsızlığını olduğu da belirtiliyor. 

Olaydan hemen sonra sahneye dönen Rossi’nin ise kadın hakkında şikayette bulunmadığı polis tarafından açıklanmış

Infobae isimli internet sitesi de son yıllarda popülerliği artan Rossi’nin yaklaşık 50 bin kişiye verdiği vaaz sırasında gerçekleşen saldırının arkasında politik bir motivasyonun olmadığını dile getirmiş

Rahip saldırı anında kadınlarla ilgili şeyler söylemiyordu

Rahip Rossi, sahneden aşağı atılmadan hemen önce yaptığı konuşmada ise “şişman kadınların cennete girip giremeyeceği” hakkında konuşmuyor. Son anlardaki konuşma Portekizceden çevrildiğinde rahibin İsa hakkında konuştuğu ve gösterdiği elin ise “İsa’nın eli” olduğunu ifade ettiği anlaşılıyor. 

Brezilya’da yayın yapan doğrulama platformu Agência Lupa da 16 Temmuz 2019’da yayımladığı analizinde söz konusu iddianın doğru olmadığını ifade etti. Buna göre rahip aşağı itilmeden önce göstericilere elini göstererek bu elin İsa’ya ait olduğuna dair bir metafordan bahsediyor. Yine analizde eylemi gerçekleştiren kadının serbest bırakıldığı ve olay için rahipten özür dilediği de açıklanıyor.

Brezilyalı Katolik rahip Marcelo Rossi eşcinsel karşıtı açıklamalarıyla da tanınıyor. Rossi daha önce eşcinselliğin bir hastalık olduğu kanıtlandığı gün pek çok düşüncenin değişeceğini ifade etmiş ve eşcinsel evliliklerin karşısında olduğunu söylemişti.

Sonuç olarak “şişman kadınların cennete giremeyeceği” şeklinde bir konuşma yaptığı için sahneden atıldığı belirtilen rahip videosunun, sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türünden çarpıtma kategorisine girdiğini de söylenebilir. 

GÜNCELLEME: 17.07.2019 / 10.35

  • Agência Lupa’nın konu hakkında yayımladığı analiz eklendi.

GÜNCELLEME: 17.07.2019 / 12.50

  • Biçimsel düzenlemeler yapıldı. Agência Lupa’nın haberi detaylandırıldı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Bol, Sahneden itilen rahip hakkındaki haber, 14 Temmuz 2019

Noticias, Marcelo Rossi hakkındaki haber, 14 Temmuz 2019

Noticias, Rossi’nin sağlık durumuna ilişkin haber, 14 Temmuz 2019 

Infobae, Sahneden itilen rahip hakkındaki başka bir haber, 14 Temmuz 2019

YouTube, Sahneden itilmeden önceki ana dair konuşmalar, 14 Temmuz 2019

Queerty, Rossi’nin eşcinseller hakkında yaptığı çeşitli açıklamalar, 15 Temmuz 2019

Agência Lupa, İddianın doğru olmadığına dair analiz, 16 Temmuz 2019