Videodaki türbinlerin metrobüslerin oluşturduğu rüzgarla 20 bin eve yetecek elektrik üretebildiği iddiası

İDDİA: Metrobüslerin oluşturduğu rüzgarla 20 bin eve yetecek elektrik üretebilen rüzgar türbinleri yapıldı.

YANLIŞ

Teyit’e ihbar olarak gönderilen, sosyal medya üzerinden paylaşılan ve birçok haber sitesinde yer alan iddiaya göre, metrobüs rüzgarının enerjisi ile 20 bin eve yetecek kadar elektrik üreten bir teknoloji geliştirildi. Twitter üzerinden paylaşılan iddia, bin 500 paylaşım ve 9 bin beğeni aldı. 


Ancak iddia doğru değil. Söz konusu rüzgar türbinlerinin ilk aşamada 1 kWh elektrik üretebilecek seviyeye gelmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda 300 tanesinin 20 bin haneye yetecek enerji üretmesi mümkün gözükmüyor. Projeyi geliştiren Enlil ekibi de kendi Twitter hesabından, 20 bin haneye yetecek elektriğin üretilmesi iddiasının doğru olamayacağını açıkladı. Ayrıca Teyit, Enlil ekibinden bir isim ile görüşerek iddianın doğru olmadığı bilgisini aldı. 

20 bin haneye yetecek enerji üretilmiyor

Kerem Deveci ve ekibi tarafından geliştirilen Solar Panel Destekli Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri olan Enlil, 2017 yılında İTÜ Çekirdek bünyesinde hazırlanan bir proje olarak hayata geçti. Sosyal medyada büyük ilgi toplayan Enlil, çeşitli proje yarışmalarında da ödüller aldı. 

Metrobüs yolunun aralarına konulması planlanan rüzgar türbinlerinin, metrobüslerin hareketinden meydana gelen hava akımının etkisiyle dönerek elektrik üretmesi planlanmıştı. Mart 2018’de Vatan Caddesi Metrobüs Durağı’nda Enlil ekibinin saha testlerini yapmaya başladıkları görülüyor

Temmuz 2018’de ise İETT’nin hazırladığı bir haberde metrobüs hattının 1 kilometrelik kısmına 300 adet rüzgar türbini yerleştirileceği ve bu yolla 20 bin haneye elektrik üretileceği ifade ediliyor.

Öte yandan Haziran 2018’de Enlil, kendi Twitter hesabından bilgilendirici bir tweet atarak 20 bin haneye yetecek enerjinin 300 rüzgar türbini ile üretilemeyeceğini, bu sayının kendileri tarafından verilmediğini ve proje kapsamında testlerin devam ettiğini belirtmiş.

Teyit, Deveci Tech ekibinin Makine Tasarım Mühendisi Cankat Enver Süren ile görüşerek Enlil hakkında bilgi aldı. Süren, 20 bin haneye yetecek elektriğin Enlil rüzgar türbinleri ile üretilmesi hesabının ekiplerine ait olmadığını söyledi. 

Proje henüz geliştirme aşamasında

Süren, şu anda metrobüs yolunda herhangi bir rüzgar türbininin bulunmadığını söyledi. Fotoğraf ve videolarda görünen türbinin prototip amaçlı konulduğunu ve olumlu sonuçlar almalarının ardından kaldırdıklarını dile getirdi. Bugünlerde ikinci bir prototip için çalışmalarının sürdüğünden bahseden Süren, birkaç ay içerisinde ikinci prototipin hazır olacağını dile getirdi. Ek olarak İBB ile henüz herhangi resmi bir anlaşmalarının olmadığından bahseden Süren, İBB ile görüşmelerinin süreceğini ifade ederken sadece metrobüs hattında değil, karayolları üzerinde de bir proje düşündüklerini belirtti. Şu anda herhangi bir yerde aktif bir sistemin bulunmadığını ekleyen Süren, İngiltere ve Almanya’da çeşitli proje yarışmalarına davet edildiklerini ekledi.

Rüzgar türbininden saatte 1 kWh elektrik üretilmesi hedefleniyor

Bir rüzgar türbinden saatten yaklaşık 1 kWh elektrik üretilmesinin hedeflendiğini belirten Kerem Deveci, TRT World’e verdiği röportajda bir türbinin 6 saat boyunca çalışması halinde, bir evin gün boyu ışıklarını yakacak düzeyde elektriği üretebileceğini söylüyor. Fakat projenin henüz prototip aşamasında olduğunu da belirtiyor.

 

1 kWh enerji bir saatte 1000 W kullanılabileceğine işaret ediyor. Bundan hareketle 1 kWh ile 6W’lık 3 ampülün aynı anda çalıştırılarak üç günden biraz daha fazla süre açık tutulabileceği, Illinois Üniversitesi’nin yaptığı şema ile anlaşılabiliyor. Şema farklı elektrik aletlerinin wattlarına göre harcamaları gösteriyor. Örneğin 157 watt harcayan bir bilgisayarın, 1 kWh ile yaklaşık 6 saat kullanabileceği anlaşılıyor.

Sonuç olarak, Kerem Deveci ve ekibinin geliştirdiği Enlil projesinin gerçekten var olduğu anlaşılıyor. Ancak proje, henüz prototip aşamasında. Proje kapsamında iddiada belirtildiği şekliyle 20 bin haneye elektrik üretme gibi bir durumun söz konusu olmadığı da anlaşılıyor.

Kaynaklar

Cankat Enver Süren ile yapılan telefon görüşmesi, 3 Ağustos 2019

Enerji Portalı, İTÜ Çekirdek Bünyesinde Hazırlanan “Solar Panel Destekli Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri Projesi”, 26 Mart 2018

YouTube, Enlil TRT Haberi, 2 Ekim 2018

İETT, Metrobüs rüzgarı artık elektrik üretecek, Temmuz 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Cankat Enver Süren ile yapılan telefon görüşmesi, 3 Ağustos 2019

Enerji Portalı, İTÜ Çekirdek Bünyesinde Hazırlanan “Solar Panel Destekli Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri Projesi”, 26 Mart 2018

YouTube, Enlil TRT Haberi, 2 Ekim 2018

İETT, Metrobüs rüzgarı artık elektrik üretecek, Temmuz 2018