Videodaki uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının arasından uçtuğu iddiası

İDDİA:Video Boğaz Köprüsü'nün ayaklarının arasından bir uçağın geçtiğini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada bir uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının arasından uçtuğunu gösterdiği iddia edilen video kullanıcılar tarafından birçok kez paylaşıldı. Videoda bir uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının arasından geçtiği görülüyor.

İddiaya konu olan video 12 Ekim 2019’da Şükrü Koçak adlı kullanıcı tarafından ‘‘Ne diyim sonuçta o bir Türk. F-16 verirsen bunları izlersin’’ metniyle birlikte paylaşıldı. Gönderi 23 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşılırken 12 bin kullanıcı tarafından da beğenildi.

Ancak videonun gerçekte bir uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının arasından uçtuğunu gösterdiği iddiası doğru değil. İçerik Murat Nar isimli bir video sanatçısı tarafından dijital ortamda üretilmiş.

Video dijital ortamda üretilmiş

Video ilk olarak Murat Nar isimli kullanıcı tarafından ‘‘Olay gerçek oradaki köprü benim diyenleri alalım sen nesin?’’ ifadesiyle Tiktok’ta paylaşılmış. Tiktok kullanıcıları tarafından 60 bine yakın beğeni, 2 bine yakın yorum almış. 

Murat Nar ile iletişime geçtiğimizde içeriği kendisinin After Effects programı ile yaptığını belirtti. Instagram, Tiktok ve Youtube hesabında dijital ortamda ürettiği birçok içeriği paylaşan Murat Nar, Instagram’da paylaştığı biyografisinde kendisini görsel efekt ve grafik tasarım sanatçısı olarak tanımlıyor

Ayrıca tasarımcının YouTube hesabında da grafik tasarım ve animasyonla ilgili birçok video paylaştığı görülüyor.

Sonuç olarak videodaki uçağın Boğaz Köprüsü’nün ayaklarının altından geçtiği iddiası doğru değil. Bu iddia en yaygın yanlış bilgi türlerinden olan ‘‘uydurma’’ kategorisine giriyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Tiktok, Videonun ilk olarak paylaşıldığı gönderi, Eylül 2019

Instagram, Murat Nar’ın biyografisi

Tiktok, Sanatçı tarafından dijital ortamda üretilmiş başka bir video

YouTube, Murat Nar’ın çalışmalarının olduğu video kanalı