Videonun ABD’de Covid-19 nedeniyle ölenler için oluşturulan toplu mezarları gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Amerika’da Covid-19 nedeniyle ölenler için oluşturulan toplu mezarları gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada 11 Nisan 2020’de paylaşılan bir videodaki görüntülerin, Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için oluşturulan toplu mezarı ve ölenlerin kamyonlarla mezarlara atıldığını gösterdiği iddia edildi. Paylaşım bin 500’ten fazla beğeni aldı. 

Ancak iddia doğru değil. Görüntüler 2007 yılında yayınlanan bir televizyon dizisine ait.

Videodaki görüntüler bir diziden

Video tersine görsel arama yaparak incelendiğinde, görüntülerin 2007 yılında ABD’de yayınlanan Pandemic isimli televizyon dizisinin ikinci bölümünden bir sahneye ait olduğu görülüyor. Dizinin bölümleri kısa süre önce Youtube’da “Pandemic / Coronavirus Movie” adıyla paylaşıldığı için yanlış anlaşılmaya yol açmış olması olağan. Dizi Los Angeles’ta yayılan kuş gribi virüsünü ve yetkililerin aşı bulma çalışmalarını konu alıyor.

İddiaya konu görüntüler dizideki virüsünün salgın haline gelmesi sonrası şehirdeki morgların kapasitesinin dolduğunu gösteren sahneden alınmış.

Görüntüler daha önce birçok farklı ülkede İtalya’daki koronavirüs vakalarıyla ilgili olduğu iddia edilerek de paylaşıldı. Farklı ülkelerden doğrulama platformları görüntünün ne İtalya ne de Covid-19 ile bir ilişkisi olduğunu belirtti.

2006 yılında patlak veren kuş gribi salgını, dünya çapında 282 kişinin ölümüne neden olmuş, Türkiye’de de salgınla mücadele kapsamında 2,5 milyonun üzerinde kanatlı hayvan itlaf edilmişti. 

Sonuç olarak iddia yanlış. Görüntüler 13 yıl önce çekilmiş bir TV dizisinden alınmış. İddia yanlış bilginin yaygın türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Indiatoday, Fact Check: This viral video of mass graves is not from Italy but from a TV series, 26 Mart 2020

Snopes, Does This Video Show Mass Graves in Italy?, 27 Mart 2020

YouTube, Pandemic dizi, 2019

IMDB, Pandemic isimli film, 2007

WHO, Cumulative number of confirmed human cases for avian influenza A(H5N1),28 Şubat 2020

Kusgribi.gov.tr, Türkiye’de kuş gribi