Videonun ABD’deki eylemler sırasında ATM ile otobüse binmeye çalışan birini gösterdiği iddiası

İDDİA: Video, ABD’deki BlackLivesMatter eylemlerinde bir protestocunun otobüse ATM ile binmeye çalıştığını gösteriyor.

YANLIŞ

ABD’de 46 yaşındaki George Floyd’un Minneapolis’te polis tarafından öldürülmesi ülke çapında protesto ediliyor. Protestolarla ilgili sosyal medyada da birçok video ve fotoğraf paylaşılıyor. Paylaşımlarından birindeki bir videonun, çaldığı ATM ile otobüse binmeye çalışan bir protestocuyu gösterdiği iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Video, George Floyd için gerçekleştirilen protestodan değil. Görüntüler 2019 yılında New Jersey’de bir komedyen tarafından çekilmiş ve kriminal bir eylemi göstermiyor. 

Video 2019 yılında New Jersey’de çekilmiş 

Videoya ilişkin internette “bus with ATM” gibi anahtar kelimelerle bir arama yapıldığında, 19 Mart 2019’da yapılan paylaşımlara ulaşılıyor. Video sosyal medyada “Herkes zengin olmak istiyor ama kimse onu elde etmene yardım etmek istemiyor” açıklamasıyla paylaşılmış.

Video Amerikalı haber dergisi Newsweek’in YouTube sayfasında ve sitesinde de, bir komedyenin New Jersey transit otobüsünün şoförüne şaka yollu “Otobüste ATM makinesini taşıyalım ve seninle de paylaşacağım” dediği açıklamasıyla yer almış. Videoya ilişkin bilgiler başka haber sitelerinde de görülüyor. 

Amerikan radyo kanalı New Jersey 101.5, sitesinde videoda görünenin kullanılmayan bir ATM makinesi, ATM’yi otobüse şaka amaçlı taşıyan kişinin de yerel bir komedyen olduğu bilgisi yer alıyor. Radyo kanalı videoda gerçekte neler yaşandığını öğrenmek için New Jersey polisine de ulaşmış. Polis başlangıçta olayı soruşturduklarını, ancak şaka olduğunu anladıklarını söylemiş. 

Sonuç olarak videonun George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan eylemlerden olduğu iddiası doğru değil. Video eski tarihli. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Konuyla ilgili video paylaşımı, 19 Mart 2020

Newsweek YouTube sayfası, Watch: Comedian Tries To Lug A Whole ATM Machine Onto NJ Transit Bus And Goes Viral, 19 Mart 2019

Newsweek, Watch: Comedian Tries to Take ATM onto NJ Bus, Immediately Becomes Online Sensation, 19 Mart 2019

Philly Voice, Video of NJ Transit rider ‘trying’ to board bus with an ATM goes viral, spawns jokes, 19 Mart 2019

ABD Post, ATM'yi Otobüse Koymak İsteyince, 20 Mart 2019

New Jersey 101.5, Man Tries To Drag ATM Onto Bus in Prank on NJ Transit, 19 Mart 2019