Videonun ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıyı gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: ABD’nin Suriye’yi vurduğu görüntüler.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve 24 TV, Tele 1, Kürdistan 24, Ülke TV gibi haber siteleri ve televizyon kanallarında yayınlanan bir videonun ABD’nin 14 Nisan’ın ilk saatlerinde Suriye’ye gerçekleştirdiği hava saldırısından olduğu iddia edildi.

Ancak videonun ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıya ait olduğu iddiası doğru değil. Video 2015 Ukrayna’da gerçekleşen patlamaları gösteriyor.

Haber sitelerinde paylaşılan bu video, 12 Şubat 2015 tarihinde Ukrayna’nın Luhansk şehrinde çekilmiş, söz konusu patlamaların sebebinin Rusya’nın saldırısı olduğu söylenmişti.

Storyful isimli videoların doğruluğunu kontrol eden şirketin uluslararası haber editörü David Clinch de sosyal medyada dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcılar tarafından paylaşılan videonun, Suriye’den olmadığını belirtti.

ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıya ait gerçek görüntülere buradan ulaşmak mümkün.

SON GÜNCELLEME: 14.04.2018 / 13:00

  • Luhansk şehrindeki patlamaların sebebinin Rusya saldırısı olduğu iddiaları bulunsa da bu iddialara dair delillerin güvenilir olmadığı anlaşıldı. Bu nedenle söz konusu videonun “Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı bombardımandan” ifadesi düzeltildi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

YouTube, Rusya’nın saldırısı olduğu söylenen video, 12 Şubat 2015

EMPR, Patlamaların sebebinin Rusya’nın saldırısı olduğu ile ilgili haber, 13 Şubat 2015

Twitter, Storyful haber editörü David Clinch’in, videonun Suriye’den olmadığını açıklaması, 13 Nisan 2018

BBC, ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırının videosu, 14 Nisan 2018