Videonun Alaska’daki tsunamiyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Alaska'daki depremden sonra yaşanan tsunamiyi gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medya paylaşılan videonun 21 Temmuz 2020’de Alaska’da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremden sonra yaşanan tsunamiyi gösterdiği iddia edildi. 22 Temmuz 2020’de Facebook’a yüklenen videoda “Alaska’daki depremden sonra dev dalgalar böyle geldi” başlığı kullanıldı.

Görüntüler farklı dillerde yayın yapan kullanıcılar tarafından da Alaska’dan olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

Görüntüler Alaska’dan değil

Alaska’daki tsunamiyi gösterdiği iddiasıyla dolaşıma giren görüntüler daha önce Hindistan’a bağlı Lakşadvip Adaları’ndan (Lakshadweep) olduğu ifade edilerek de paylaşılmış. 24 Ağustos 2017 tarihli videonun başlığında görüntülerin Lakşadvip Adaları’ndan biri olan Minicoy’un doğu iskelesinde kaydedildiği belirtilmiş.

Yine 26 Ağustos 2017 tarihli bir videoda Minicoy’un iskelesine büyük dalgaların vurduğu ve herhangi bir can kaybının olmadığı açıklanmış. Google Haritalar yardımıyla Minicoy Adası’nın doğusunda yer alan iskeleyi görmek mümkün.

Video farklı zamanlarda başka iddialarla da Hindistan’da gündeme gelmiş. Boomlive’ın 5 Kasım 2017 tarihli haberine göre, görüntüler Hindistan’ın Mumbai şehrindeki bir köprüyü gösterdiği iddiasıyla Whatsapp’ta yayılmış.

Yine aynı tarihli bir paylaşımda SM Hoax Slayer isimli Twitter hesabı, görüntülerin Mumbai’deki Bandra-Worli Sea Link köprüsünden değil, Minicoy’dan olduğunu ifade etmiş.

21 Temmuz 2020’de ABD’nin eyaleti Alaska’da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı, ancak korkulan gerçekleşmedi

Sonuç olarak videonun Alaska’daki depremin ardından yaşanan tsunamiyi gösterdiği iddiası doğru değil. Video eksi tarihli ve Alaska’dan binlerce kilometre uzakta kaydedilmiş. İddiayı yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirme olarak nitelemek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Görüntülerin daha önce paylaşıldığı kaynak, 24 Ağustos 2017

YouTube, Eski tarihli görüntü, 26 Ağustos 2017

Boomlive, Old Video Going Viral As Cyclone Ockhi Striking Mumbai's Bandra-Worli Sealink, 5 Aralık 2017

Thequint, Relax the Bandra-Worli Sea Link Is Not Getting Submerged, 5 Aralık 2017

Google Maps, Minicoy Adası’nda yer alan iskele

Forbes, Alaska Earthquake: Powerful Magnitude 7.8 Earthquake Hits Coastal Alaska, 22 Temmuz 2020

CNN, Magnitude 7.8 earthquake strikes off coast of Alaska, 22 Temmuz 2020