Videonun Amerikan futbolu maçında sayı yapan bir kediyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Amerikan futbolu maçında sayı yapan bir kediyi gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videonun Amerikan futbol maçına girip sayı yapan bir kediyi gösterdiği iddia edildi. Twitter’da bir kullanıcı tarafından 6 Kasım 2019’da paylaşılan tweet, şimdiye kadar yaklaşık 550 retweet ve 3 bin 400 beğeni aldı.

Ancak Amerikan futbol maçına girip sayı yapan bir kediyi gösterdiği iddiasıyla paylaşılan video, gerçek görüntülerden oluşmuyor. Video OwlKitty isimli YouTube kanalı için dijital ortamda oluşturulmuş.

Video gerçeği yansıtmıyor

Videonun orijinali 4 Kasım 2019 tarihinde Ding Productions isimli YouTube kanalında paylaşılmış. Orijinal videoda, kedinin sahaya girdiği ve bir süre koştuktan sonra geri çıktığı görülebilir. 

Kedinin sahaya girmesi olayı, Amerikan basınında da yer almış. US Magazine’deki bir haberde, 4 Kasım 2019’da New York Giants ile Dallas Cowboys arasında düzenlenen Amerikan futbolu maçına, sahaya kedi girdiği için iki dakika ara verildiği yazıyor.

İddia konusu video dijital ortamda üretilmiş

İddia konusu tweette yer alan videonun sol alt köşesindeki ‘‘OwlKitty’’ ibaresi aratıldığında karşımıza aynı adlı YouTube kanalı ve diğer sosyal medya hesapları çıkıyor. Kanal, video üreticisi Tibo Charroppin ve yazar Olivia Boone tarafından kurulmuş. İkili, kedileri Lizzy’nin görüntülerini popüler film posterleri ve çeşitli videolara montajlayarak bu kanalda yayınlıyor. Bu video da OwlKitty tarafından dijital ortamda üretilmiş. Videoda Lizzy isimli kedileri sahaya girip topa vuruyor ve sayı yapıyor.

Charroppin ve Boone’nun ürettiği diğer benzer videolar YouTube kanallarında ve aynı isimli internet sitelerinde görülebilir. İnternet sitelerinde film posterlerine montajlanmış çalışmaları da var. Ayrıca bu çalışmaların bazıları Patreon üzerinden satın alınabiliyor.

Sonuç olarak videonun bir Amerikan futbolu maçına girip sayı yapan bir kediyi gösterdiği iddiası doğru değil. Video, OwlKitty isimli YouTube kanalı için dijital ortamda üretilmiş. Söz konusu iddiayı hatalı bilginin yedi türünden olan ‘‘manipülasyon’’a örnek verebiliriz.

Kaynaklar

YouTube, videonun orijinali, 4 Kasım 2019

US Magazine, sahaya kedi girdiğine dair haber, 4 Kasım 2019

YouTube, dijital ortamda üretilmiş video, 5 Kasım 2019

YouTube, OwlKitty kanalı

OwlKitty, sanatçıların internet sitesi

Patreon, sanatçıların satış sitesi

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, videonun orijinali, 4 Kasım 2019

US Magazine, sahaya kedi girdiğine dair haber, 4 Kasım 2019

YouTube, dijital ortamda üretilmiş video, 5 Kasım 2019

YouTube, OwlKitty kanalı

OwlKitty, sanatçıların internet sitesi

Patreon, sanatçıların satış sitesi