Videonun Ankara’da yapılan balkon partisini gösterdiği iddiası 

İDDİA: Video Ankara’da yapılan bir balkon partisini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Ankara’daki bir balkon partisini gösterdiği iddia edildi. Videoda Ankara’nın bilinen oyun havalarından “Atım Arap” isimli parçanın da çaldığı duyulabiliyor. 

Video Sondakika ve Haberler.com gibi internet sitelerinde “Pavyon ve gece kulüplerinin kapatılması Ankaralı vatandaşımızı durduramadı” ifadeleriyle yer aldı. Bir kullanıcı tarafından 18 Mart 2020’de Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 30 bin kişi tarafından beğenildi ve 604 bin kez de görüntülendi

Ancak videonun Ankara’daki bir balkon partisini gösterdiği iddiası doğru değil. Video Covid-19 önemleri doğrultusunda sokağa çıkma yasağı uygulanan İspanya’da kaydedilmiş. “Atım Arap” isimli şarkı ise görüntülere montajlanmış.

Görüntüler İspanya’dan

Bahsi geçen görüntülerin 15 Mart 2020’de YouTube’a yüklendiği görülebiliyor. Yine aynı kullanıcı, balkonun farklı açıdan çekilen bir görüntüsünü de paylaşmış. “Balkonda parti-2” başlığıyla yüklenen görüntülerde, videoyu çekenlerin İspanyolca konuştukları duyulabiliyor. 

Ek olarak başka bir kullanıcı tarafından farklı bir açıdan kaydedilen görüntülerde de partinin İspanya’daki bir balkonda olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca çalan parçanın da iddia edilenden farklı olarak, yabancı bir şarkı olduğu anlaşılabiliyor

Video İspanya’daki bazı internet sitelerinde de gündem olmuş. Niusdiario isimli internet sitesinde yer alan 17 Mart 2020 tarihli haberde, İspanya’nın Valencia kentinde yaşayan Albert Valls isimli kişinin evindeki balkondan müzik yaptığı ifade ediliyor. Haberde, emniyet güçlerinin herhangi bir şikayet olmadıkça Valls’in müzik yapmasının önünde bir engel olmadığını söylediği belirtilmiş. 

Valls, balkondaki müzik sistemlerini paylaştığı bir fotoğrafı da üç gün önce Instagram hikayesinde paylaşmış. 

Bahsi geçen videoya eklenen “Atım Arap” isimli parça ise 26 Kasım 2018’de YouTube’a yüklenen bir görüntüden alınmış. 

Sonuç olarak videonun Ankara’daki bir balkonu gösterdiği iddiası doğru değil. Video sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine yerleştirilebilir. 

Kaynaklar

YouTube, Konu hakkındaki video, Mart 2020

YouTube, Konu hakkındaki başka bir video, Mart 2020

Niusdiario, Konu hakkındaki haber, 17 Mart 2020

Instagram, Albert Valls’ın paylaşımı, Mart 2020

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Konu hakkındaki video, Mart 2020

YouTube, Konu hakkındaki başka bir video, Mart 2020

Niusdiario, Konu hakkındaki haber, 17 Mart 2020

Instagram, Albert Valls’ın paylaşımı, Mart 2020