Videonun Ankara’daki kar yağışından sonra çekildiği iddiası

İDDİA: Video Ankara’daki kar yağışından sonra çocuklarla birlikte kayan polisi gösteriyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir videonun, Ankara’ya yağan kardan sonra çocuklarla birlikte kayan bir polisi gösterdiği iddia edildi. Paylaşımda çocuklarla birlikte kayan polisin aslında şikayet üzerine olaya müdahale etmek için çağrıldığı da ifade ediliyor.

Bir kullanıcı tarafından 4 Aralık 2019’da Twitter’da paylaşılan video şimdiye kadar bir buçuk milyon görüntülenme aldı ve yaklaşık 25 bin kullanıcı tarafından beğenildi

Ancak videonun Ankara’ya yağan kardan sonra şikayet üzerine gelerek çocuklarla birlikte kayan bir polisi gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntüler, Şubat 2019’da ABD’nin Washington eyaletindeki Bothell şehri polisi tarafından kaydedilmiş. 

Görüntüler ABD’den 

Bahsi geçen videonun ilk olarak 4 Şubat 2019’da Bothell Police isimli hesap tarafından Twitter’da paylaşıldığını söylemek mümkün. Paylaşımda şakayla karışık olarak çok sayıda polis ve çocuğun kayaklarıyla beraber sokağa çıktığı ve sürücülerin dikkatli olması gerektiği ifade ediliyor. Buna ek olarak video aynı açıklamayla Bothell polisinin Facebook sayfasında yer almış

Ayrıca Facebook’ta etkinliğin diğer görüntüleri de paylaşılmış. 5 Şubat 2019 tarihli paylaşımda, Bothell polis birimine bağlı diğer memurların da çocuklarla kaydığı izlenebiliyor.

Son olarak yine 5 Kasım 2019’da Twitter’da yer alan bir iletide çocuklarla birlikte kayan polislerden birisinin de olduğu toplu bir fotoğraf paylaşmış.

Ankara’dan olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüleri sosyal medyada en çok paylaşılan yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” kategorisine yerleştirebiliriz.

Kaynaklar

Twitter, Videonun orijinal hali, 4 Şubat 2019

Facebook, Görüntülerin orijinali, 4 Şubat 2019

Facebook, Etkinlikte çekilen bir diğer video, 5 Şubat 2019

Twitter, Kayak sonrası çekilen bir fotoğraf, 5 Şubat 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Videonun orijinal hali, 4 Şubat 2019

Facebook, Görüntülerin orijinali, 4 Şubat 2019

Facebook, Etkinlikte çekilen bir diğer video, 5 Şubat 2019

Twitter, Kayak sonrası çekilen bir fotoğraf, 5 Şubat 2019