Videonun Avustralya’da yangından kurtarılan bir kanguruyu gösterdiği iddiası

İDDİA: Video, Avustralya’da yangından kurtarılan bir kanguruyu gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen videonun, Avustralya’daki yangından kurtarılan bir kanguruyu gösterdiği iddia edildi. Paylaşımlardan biri 6 bin 300’ün üstünde retweet 56 bin de beğeni aldı.

Ancak iddia doğru değil. Video bir bakım merkezinde yer alan Abi isimli kanguruyu gösteriyor. Kanguru 2006 yılından beri aynı bakım merkezinde. Ayrıca bakım merkezi yangınların bulunduğu bölgeden uzakta.

Video bir bakım merkezinden

Videoyla ilgili tersine görsel arama yapıldığında, görüntülerin Facebook’ta The Kangaroo Sanctuary Alice Springs’in hesabından paylaşıldığı fark ediliyor. Hesabın bir kanguru barınağına ait olduğu ve sürekli benzer paylaşımlar yaptığı da görülebiliyor. Videoda kanguruyla yakından ilgilendiği görülen kişinin ise ülkede yayın yapan InStyle Magazin’in şef editörü Laura Brown olduğu bilgisi yer alıyor.

Laura Brown videoyu kendi Instagram hesabından da 2 Ocak 2020 tarihinde paylaşmış, hatta Brown yakın tarihlerde bakım merkezinden farklı paylaşımlar da yapmış. Brown paylaşımında “Abi hepinize sarılıyor. Lütfen barınağı destekleyin ve iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı verin” diyor ve ülkesinde yaşanan sorunlara dikkat çekiyor.  

AFP Fact Check’in de incelediği videoda yer alan ve kısa adı Abi olan Kraliçe Abigail, 2006 yılında barınağa katılmış. Barınak sahipleri AFP’ye yaptığı açıklamada, videodaki kangurunun kendi barınaklarındaki Abi olduğunu doğrularken, yangınların barınağı etkilemedini söylemiş.  

Bakım merkezinin Facebook sayfasında Kraliçe Abi’nin başka fotoğraf ve videolarını da görmek mümkün. Hatta Abi’nin ziyaretçilerine sarılmayı sevmesiyle ilgili özel bir haber bile yapılmış. Merkezin kurucusu Chris Brolga Barns, 2013 yılında yaptığı bir paylaşımla Abi’nin hikayesini anlatmış.

Alice Spring Kanguru Bakımevi 2005 yılında Avustralya’da Alice Springs bölgesinde kurulmuş ve birçok kangurunun bakımını üstlenen popüler bir bakım merkezi

Video, Avustralya’da bir türlü önüne geçilemeyen büyük yangın nedeniyle kurtarılan hayvanlara ilişkin birçok paylaşım olması nedeniyle daha da çabuk yaygınlaştı. Eylül ayından beri süren Avustralya’daki yangınlar nedeniyle en az 25 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kasaba boşaltıldı, çok sayıda canlı da hayatını ve yaşam alanını kaybetti

Sonuç olarak, sosyal medyada paylaşılan ve yangından kurtarıldığı ifade edilen kanguru uzun yıllardır Avustralya’da bir bakım merkezinde yaşıyor. Video da InStyle Magazin editörünün bakım evine yaptığı ziyaretten. Paylaşım yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Facebook, The Kangaroo Sanctuary Alice Springs hesabının paylaşımı, 1 Ocak 2020 12.48

Instagram, Laura Browns’ın paylaşımı, 2 Ocak 2020

AFP Fact Check, These videos actually show a kangaroo at a wildlife sanctuary in Australia’s Northern Territory, which is not affected by bushfires, 7 Ocak 2020

Kangaroo Sanctuary internet sitesi

BBC Türkçe, Avustralya yangınları: Neden 4 aydır söndürülemiyor, bilançosu ne?, 7 Ocak 2020

DODO, Rescued Kangaroo Starts Off Each Day With A Hug, 10 Haziran 2016