Videonun Beylikdüzü’ndeki ağaç taşıma işlemini gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Beylikdüzü’nde yapılan yol çalışması sırasında yolun ortasında kalan ağaçların taşınması işlemini gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun İstanbul Beylikdüzü’nde yapılan bir yol çalışması sırasında yolun ortasında kalan ağaçların taşınması işlemini gösterdiği iddia edildi. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan video yaklaşık 69 bin kişi tarafından beğenilirken 9 bin kullanıcı tarafından da retweetlendi. Ayrıca Facebook’ta “Cumhuriyet Halk Partisi Gönüllüleri” isimli sayfa tarafından da paylaşılan video yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi.

Ancak videoda görülen ağaç taşıma işleminin Beylikdüzü’nde gerçekleştiği iddiası doğru değil. Taşıma işlemi ABD merkezli Environmental Design isimli  bir şirket tarafından yapılmış. Şirketin Türkiye’de bir merkezi bulunmuyor. Videodaki meşe ağacı, ABD’nin Teksas eyaletinin Austin şehrinde, şehir merkezinden Wallerpool Parkı’na taşınmış. 

Ağacın taşındığı yer Beylikdüzü değil Teksas

Görüntüler izlendiğinde ağacın taşındığı bölgenin Beylikdüzü olmadığı anlaşılabiliyor. Ağacın çevresinde yazılı olan, treemover.com isimli internet sitesi, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Environmental Design isimli şirkete ait. İnternet sitesinde, şirketin bunun gibi birçok ağaç taşıma işlemi yaptığı görülebiliyor.

Buna ek olarak, videodaki “dur” tabelalarında “stop” yazıyor olması da videonun Türkiye’den olmadığını gösteriyor.

Treemover sitesinin sosyal medya hesabına bakıldığında taşınan ağaç hakkında daha fazla bilgi veren bir paylaşıma ulaşılabiliyor.

Paylaşımda verilen bilgiye göre yaşlı meşe ağacı ABD’nin Teksas eyaletinin Austin şehrinde taşınmış. Ağacın nakliyle ilgili bölge yetkililerinin yaptığı açıklamaya da ulaşmak mümkün. Waterloo Parkı’na taşınan ağaç ile ilgili bilgilendirmelerin de bulunduğu videoya şirketin kanalından ulaşılabiliyor.

Sonuç olarak, videodaki ağaç taşıma işleminin Beylikdüzü’nde gerçekleştiği iddiası doğru değil. Taşıma işlemi Amerika Birleşik Devletleri merkezli Enviromental Design isimli bir şirket tarafından Teksas’ta gerçekleştirilmiş. Video yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” kategorisinde yer alıyor.

Kaynaklar

Treemover, Şirketin resmi internet sitesi

Treemover, Şirketin taşıdığı diğer ağaçların görselleri

Twitter, Teksas’ta taşınan ağaç hakkında bilgi veren tweet, 10 Eylül 2019

Austintexas.gov, Bölge yetkililerin ağacın taşınmasıyla ilgili açıklaması, 22 Şubat 2019

YouTube, Ağacın taşınma görüntülerinin tamamı, 28 Mart 2019