Videonun Binali Yıldırım’ın konvoyunu gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Binali Yıldırım’ın 16 Haziran 2019’daki canlı yayına geldiği konvoy.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir videonun, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın 16 Haziran 2019’da İsmail Küçükkaya moderatörlüğündeki canlı yayına katılmak için stüdyoya gelişlerini gösterildiği iddia edildi.

Videoda önce Ekrem İmamoğlu ve eşinin arabadan inerek Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’na girdikleri görülüyor. Hemen ardından Binali Yıldırım’ın konvoyu olduğu belirtilen görüntüler fark ediliyor.

17 Haziran 2019’da Facebook’ta Milli Görüşüz isimli hesap tarafından paylaşılan video yaklaşık 6 bin 200 etkileşim aldı. İddia konusu video şimdiye kadar 325 bin kez görüntülendi.  

Ancak videonun Binali Yıldırım’ın 16 Haziran’da gerçekleşen canlı yayın öncesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’na konvoyla geldiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Videonun çekildiği noktanın etrafındaki binaların konumu ve canlı yayın öncesinde kaydedilen anlar karşılaştırıldığında videonun Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nı göstermediği söylenebiliyor. Bu bilgilerden hareketle videonun AK Parti İl Başkanlığının önünde çekildiği anlaşılıyor. Fakat iddia videonun ilk paylaşımına şu ana kadar ulaşılamadı.

Video AK Parti İstanbul İl Başkanlığının önünü gösteriyor

İddia video dikkatli izlendiğinde söz konusu araçların bir caddeden geçtikleri ve bir polis bariyerinden önce durdukları anlaşılıyor.

                                       Polis kulübesi ve bariyeri

Aynı cadde ve polis kulübesini gösteren fotoğraflara Google Haritalar üzerinden ulaşılabiliyor. Bu cadde, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının bulunduğu Sütlüce’deki İmrahor Caddesi.

                              Aynı polis kulübesi ve bariyeri

Videoda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, kameranın tam karşısında olan camlı bir bina. Bu binayı Google Haritalardan AK Parti İstanbul İl Başkanlığının sağ tarafında bulabilmek mümkün.

İddia videoda konvoyun geçtiği yolun sol tarafında beyaz başka bir kulübe bulunuyor. Bu kulübenin aynısı da Google Haritalar Sokak Görünümü özelliği sayesinde Sütlüce’deki binanın hemen yanında görülebiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce AK Parti İstanbul İl Başkanlığına geldiği görüntülere de YouTube’dan erişebilmek mümkün. Farklı açıdan çekilmiş bu görüntülere bakıldığında, iddiadaki video ile benzerlikler göze çarpıyor.

YouTube üzerinden erişilebilen konvoy görüntülerinde önce koruma motorlarının, ardından 3 kapısı açık bir cipin geldiği, sonra da Erdoğan’ın, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan  arabasının geldiği görülüyor. Bu videodaki araç sıralamasının iddia edilen video ile aynı olduğu anlaşılıyor.

İddia videonun 52. saniyesinde çekim açısı net bir şekilde görülebiliyor. O anlarda yandaki binanın çatısındaki televizyon uydusundan ve elektrik direğinden videonun İmrahor caddesi 52 Numaralı binanın tepesinden çekildiği söylenebilir.

Binali Yıldırım Lütfi Kırdar’a konvoy ile gelmedi

Binali Yıldırım’ın, eşi ile beraber Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda aracından indiği görüntülere ulaşmak mümkün. Bu görüntülerden Yıldırım’ın konvoy ile gelmediği fark edilebiliyor.

Binali Yıldırım’ın aracının yanaştığı yer iddia videodaki ile aynı değil.

16 Haziran gecesi, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü yaptığı tartışma programının kaydı izlendiğinde de adayların binaya giriş yaptığı bölgenin iddia videodaki bina girişi ile aynı olmadığı görülebilir.

Ayrıca iddia videodaki araçların birinin plakasının Cumhurbaşkanlığı forsunu barındırdığı Erdoğan’ın daha önce Cuma namazına giderken çekilmiş başka bir konvoy görüntüsü ile karşılaştırıldığında fark edilebiliyor. Öte yandan Binali Yıldırım’a yayına eşlik eden araçların plakalarında böyle bir logo yok.

İlk görsel: İddia videoda görülen Cumhurbaşkanlığı forsu barındıran plaka, İkinci görsel: Cumhurbaşkanı’nın konvoyunu gösteren başka bir videoda görülebilen plaka.

Google Haritalar Sokak Görünümü’nden de kongre merkezinin giriş kısmına bakıldığında iki binanın birbirine benzemediği anlaşılıyor.

Sonuç olarak, videonun Binali Yıldırım’ın 16 Haziran 2019’daki canlı yayın öncesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’na konvoyla gelişini gösterdiği iddiası doğru değil. İddia videonun ilk paylaşımına şu an için ulaşılamasa da çekildiği yerin Lütfi Kırdar olmadığı söylenebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Binali Yıldırım Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezine geldi, 16 Haziran 2019

Dailymotion, Adaylar tartışma programına nasıl geldi, 16 Haziran 2019

YouTube, Erdoğan AK Parti İl Başkanlığı’nda, 24 Eylül 2017

Google Haritalar, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi girişi

Google Haritalar, AK Parti İl Başkanlığı binasının ön cepheden görünümü ve fotoğrafı