Videonun Bodrum’daki yaban domuzlarını gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Bodrum Yalıçiftlik’teki yaban domuzlarını gösteriyor. 

YANLIŞ

Senarist Birol Güven tarafından 3 Nisan 2020’de Twitter’dan paylaşılan bir videonun, Bodrum Yalıçiftlik’teki yaban domuzlarını gösterdiği iddia edildi. Bir aracın içinden çekildiği anlaşılan videoda, yol üzerinde birçok yaban domuzu görülebiliyor. Video kısa sürede yaklaşık 20 bin kez görüntülendi.

Aynı video diğer kullanıcılar tarafından Yalıkavak’tan olduğu iddiasıyla da dolaşıma sokuldu.

Ancak videonun Bodrum Yalıçiftlik’teki yaban domuzlarını gösterdiği iddiası doğru değil. Video Şubat 2020’de İspanya’da Sierra de Enguera’da kaydedilmiş. 

Video İspanya’dan

Bodrum’dan olduğu iddia edilen yaban domuzlarına, YouTube’daki 1 Şubat 2020 tarihli bir videoda rastlanabiliyor. Videonun açıklamasında, görüntülerin İspanya’daki Sierra de Enguera’da çekildiği ifade ediliyor

Video İspanya’daki bazı internet sitelerine de konu olmuş. El Caso isimli internet sitesinde yer alan 5 Şubat 2020 tarihli haberde, görüntülerin Albacete’de kaydedildiği belirtiliyor. Habere göre bölgedeki yaban domuzlarının kontrolsüz çoğalması, trafik kazalarını artırmış, 2018 yılında bölgede hayvan kaynaklı 541 trafik kazası meydana gelmiş

Son olarak 10 Şubat 2020 tarihli başka bir internet sitesinde de video hakkında bir haber mevcut. Haberde videonun Albacete’de kaydedildiği ve domuzların trafik için tehlikeli olabileceği hatırlatılmış

Bodrum’un da bağlı olduğu Muğla’da yaban domuzlarının görülmesi hakkında geçmiş tarihlerde yapılmış birçok haber var. Yaban domuzları Türkiye’nin hemen her yerinde yaşıyor ve zaman zaman yerleşim birimlerini de ziyaret ediyorlar. 

Sonuç olarak bahsi geçen görüntüler İspanya’dan. Yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” olarak nitelemek mümkün.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Videonun orijinal hali, 1 Şubat 2020

El Caso, Albacete’deki yaban domuzları hakkındaki haber, 5 Şubat 2020

Cronicaglobal, Konu hakkındaki başka bir haber, 10 Şubat 2020

Anadolu Ajansı, Önceki yıllarda Muğla’da görülen yaban domuzlarına dair görseller