Videonun Boston Dynamics’in ürettiği yeni robotu gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Boston Dynamics’in ürettiği yeni robot.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarımını yapan Boston Dynamics adlı şirketin ürettiği yeni robotları gösterdiği iddia edildi. 

Twitter’da Parango isimli hesap tarafından da 14 Haziran 2019’da paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 400 retweet ve 16 bin 500 beğeni aldı.

Ancak videonun Boston Dynamics’in ürettiği yeni robotları gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu video, bilgisayar tabanlı video animasyon tekniği olan CGI ile Corridor Crew isimli bir prodüksiyon ekibi tarafından hazırlanmış. 

Videoyu Corridor Crew hazırlamış

Sosyal medyada paylaşılan iddia konusu videonun sağ alt köşesinde “Bosstown Dynamics” ibaresi görülebiliyor. Oysa ki Boston Dynamics şirketinin resmi YouTube kanalından ulaşılabilen tanıtım videolarında sağ köşede aynı fontta “Boston Dynamics” yazdığı fark edilebiliyor.

İddia konusu paylaşım

Şirketin resmi hesabından paylaşılan bir videodan kesit

İddia videodan alınan ekran görüntüleri arama motorlarında tersine görsel arama özelliği ile aratıldığında ise karşımıza YouTube’a 14 Haziran 2019’da Corridor isimli kanal tarafından yüklenen “Boston Dynamics: New Robots Now Fight Back” (Boston Dynamics: Yeni Robotlar Artık Karşılık Veriyor”) başlıklı video çıkıyor.

Video CGI tekniği ile yaratılmış

Bu videonun devamı izlendiğinde söz konusu robot modelin insanların isteklerini yerine getirirken onlardan sürekli şiddet gördüğü fakat bir noktadan sonra insanların ellerindeki silahı alarak bu sefer kendi isteklerini onlara yaptırdığı görülebiliyor. Videonun 2. dakika 51. saniyesinden itibaren söz konusu sahnelerin görsel oluşturmayı sağlayan bir bilgisayar grafikleri tekniği olan CGI (Computer-generated Imagery: bilgisayar üretimli imgeleme) ile kurgulandığı anlaşılıyor. 

Aynı YouTube kanalının yan kanalı olan Corridor Crew isimli kanal tarafından 17 Haziran 2019’da paylaşılan bir videoda iddia konusu görüntülerin CGI ile nasıl kurgulandığı anlatılmış.

Videonun çeşitli anlarından bir oyuncunun kostümüne CGI tekniği ile robot görüntüsü verildiği anlaşılıyor. Videonun başında Corridor Crew ekibi, hazırladıkları videonun bu kadar paylaşım alacağını tahmin etmediklerini ifade ediyor.

Boston Dynamics’in internet sitesinden şu an üretilmekte olan robotlara ulaşılabiliyor. Sitedeki hiçbir robotun iddia konusu videodaki robota benzemediği anlaşılıyor. Bu robotlar içerisinde iddia videodakine en benzeyen robot olan Atlas, şirketin YouTube kanalına Şubat 2016’da yüklenen bir videoda görülebiliyor. Atlas’ın tanıtım videosunda yapabildikleri de gösteriliyor. Videonun 1. dakika 25. saniyesinde Atlas yaklaşık 4 buçuk kilogram ağırlığındaki yükü kaldırmaya çalışırken teknisyenin bu yüklere vurup robotun elinden düşürmeye çalıştığı ve iddia videodakine benzer bir biçimde bir sopayla vurduğu görülüyor.

Sonuç olarak videonun Boston Dynamics’in ürettiği yeni robotları gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu video bilgisayar tabanlı video animasyon tekniği olan CGI ile Corridor Crew isimli bir prodüksiyon ekibi tarafından Haziran 2019’da hazırlanmış. İddia konusu video tamamen üretildiği ve herhangi bir gerçeklik payı taşımadığı için yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “uydurma”ya örnek olarak gösterilebilir.

Kaynaklar

YouTube, Atlas tanıtım videosu, 13 Şubat 2016

Boston Dynamics, Robotların listesi

YouTube, Corridor isimli kanalın videosu, 14 Haziran 2019

YouTube, Corridor Crew videosu, 17 Haziran 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Atlas tanıtım videosu, 13 Şubat 2016

Boston Dynamics, Robotların listesi

YouTube, Corridor isimli kanalın videosu, 14 Haziran 2019

YouTube, Corridor Crew videosu, 17 Haziran 2019