Videonun CHP’nin 2019 yerel seçim reklamını gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: CHP’nin 2019 yerel seçim reklamı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için hazırlanan reklam filmi olduğu iddia edildi. Videoda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir metin de seslendiriyor. Metinde Kılıçdaroğlu, “varlık ve mana alemleri” ve “İslam’ın barış dini” olduğu şeklinde ifadelerde bulunuyor.

“Tabii İsmet Kim Ki” isimli sayfa tarafından “CHP’nin Yerel Seçim Reklamı Yayınlandı” başlığıyla 29 Aralık 2018’de Facebook’a yüklenen görüntüler 150 bin görüntülenmeye ulaştı. “Hür Aktivist” isimli bir hesap tarafından Twitter’da da paylaşılan video bini aşkın kişi tarafından beğenildi.

Ancak videonun, CHP’nin 2019 yerel seçim reklam filmini gösterdiği iddiası doğru değil. Videodaki ilk iki görüntü, CHP tarafından çekilen eski reklam filmlerinden. Kılıçdaroğlu’nun sahneye çıktığı ve yanında korumaların bulunduğu son görüntüler ise 2016 yılında darbe girişimi sonrasında düzenlenen Yenikapı Mitingi’nden. Kılıçdaroğlu’nun seslendirdiği metin ise 22 Aralık 2018’de Erzurum’a bağlı Çat Belediyesi tarafından açılan İslam Eserleri Müzesi’nin açılış konuşmasından alınmış.

Görüntüler montajlanarak bir araya getirilmiş

CHP’nin 2019 yerel seçim reklam videosunu gösterdiği iddiasıyla paylaşılan videonun hemen başında yer alan ve Kılıçdaroğlu’nu bir ofiste çalışırken gösteren görüntüler geçen seneden. 9 Haziran 2018’de YouTube’a yüklenen ve 24 Haziran 2018’de gerçekleştirilen genel seçimler için hazırlanan “Millet İçin Geliyoruz” temalı reklam filmini CHP’nin YouTube sayfasından izlemek mümkün.

Videodaki diğer görüntülerde Kılıçdaroğlu’nun bir yolda yürüdüğü ve arkasında diğer insanların da kendisini takip ettiği fark ediliyor. Bu görüntüler ise benzer şekilde CHP’nin 2018 yılında çektiği reklam filmine ait. CHP’nin resmi kanalı tarafından 15 Haziran 2018’de YouTube yüklenen, “Huzur için, adalet için, refah için yürüyoruz.” temalı reklamın tamamını izlemek mümkün.

CHP’nin reklam filmi olduğu iddiasıyla paylaşılan videodaki son görüntülerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındaki koruma eşliğinde yürüdüğü ve sahneye çıktığı görülebiliyor. Bu görüntüler ise 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra çeşitli partilerin bir araya gelerek İstanbul Yenikapı’da düzenlediği Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nden. 7 Ağustos 2016’da gerçekleşen mitingin görüntüleri incelendiğinde Kılıçdaroğlu’nun da konuşma yapmak için korumalar eşliğinde sahneye çıktığı görülebiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun sesi videoya sonradan eklenmiş

İddia görüntülerde yer alan Kılıçdaroğlu’nun konuşması ise videoya sonradan eklenmiş. Kılıçdaroğlu’nun 22 Aralık 2018’de Erzurum’a bağlı Çat Belediyesi tarafından yapılan İslam Eserleri Müzesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmaya ulaşmak mümkün. Konuşma izlendiğinde söz konusu ifadelerin Kılıçdaroğlu tarafından açılış töreni öncesinde söylendiği fark ediliyor.

Ayrıca Hürriyet tarafından yapılan aynı tarihli bir haberde Kılıçdaroğlu’nun ifadelerine yer verilmiş.

CHP’nin yerel seçim kampanyasında kullanacağı sloganlar belli

CHP’nin yerel seçim kampanyasında kullanacağı slogan ve materyaller belli ise 16 Aralık 2018’de belli oldu. Buna göre CHP, propaganda döneminde “martın sonu bahar” ve “derman belediyeciliği” sloganlarıyla vatandaşlara seslenecek. CHP’nin kampanya sırasında kullanacağı tüm materyallere “secim2019.chp.org.tr” adresinde ulaşılabiliyor. Adreste CHP’nin reklam filmi olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüler hakkında bir materyale ulaşılamıyor.

Bunlara ek olarak CHP’nin resmi YouTube kanallarından 2019 yerel seçim kampanyasıyla ilgili olarak 30 Aralık 2018 itibariyle herhangi bir videonun paylaşılmadığı anlaşılıyor.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya sorumlusu ve aynı zamanda CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın danışmanı Taner Ay, teyit.org’a yaptığı açıklamada videonun kesinlikle CHP ile ilgisi olmadığını ifade etti. Farklı videoların bir araya getirilerek oluşturulduğu videonun CHP’nin seçim kampanyasında kullanılmayacağını belirterek kampanyanın detayları hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğini de ekledi.

Videoyu ilk olarak sosyal medyada paylaşan “Tabii İsmet Kim Ki” isimli sayfa ile görüşen teyit.org videonun eleştiri amaçlı oluşturulduğu bilgisine ulaştı.

SON GÜNCELLEME

  • CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın danışmanının yanlış yazılan ismi düzeltildi. 1 Ocak 2019 / 16:30

Kaynaklar

YouTube, CHP Millet İçin Geliyoruz Reklam Filmi, 9 Haziran 2018

YouTube, Yürüyoruz. Huzur için, adalet için, refah için yürüyoruz, 15 Haziran 2018

YouTube, Yenikapı Miting görüntüleri, 7 Ağustos 2016

Hürriyet, Kılıçdaroğlu İslam Eserleri Müzesi açılışını yaptı, 22 Aralık 2018

CHP, 2019 yerel seçim materyalleri

Milliyet, İşte CHP'nin seçim sloganları, 26 Aralık 2018

Tuncay Özkan'ın danışmanı Taner Ay ile yapılan telefon görüşmesi, 30 Aralık 2018

Tabii İsmet Kim Ki isimli sayfa ile yapılan yazılı görüşme, 30 Aralık 2018

Kaynaklar

YouTube, CHP Millet İçin Geliyoruz Reklam Filmi, 9 Haziran 2018

YouTube, Yürüyoruz. Huzur için, adalet için, refah için yürüyoruz, 15 Haziran 2018

YouTube, Yenikapı Miting görüntüleri, 7 Ağustos 2016

Hürriyet, Kılıçdaroğlu İslam Eserleri Müzesi açılışını yaptı, 22 Aralık 2018

CHP, 2019 yerel seçim materyalleri

Milliyet, İşte CHP'nin seçim sloganları, 26 Aralık 2018

Tuncay Özkan'ın danışmanı Taner Ay ile yapılan telefon görüşmesi, 30 Aralık 2018

Tabii İsmet Kim Ki isimli sayfa ile yapılan yazılı görüşme, 30 Aralık 2018