Videonun Çin’de Müslüman bir Uygur Türküne şiddet uygulandığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Çin’de Uygurlu Müslümana yapılan işkence.  

YANLIŞ

DİKKAT: Hassas görüntü içerir. 

Sosyal medyada yaygınlaşan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, Çin’de Müslüman bir Uygur Türküne yapılan işkenceyi gösterdiği iddia edildi. Video, Boybatlım isimli Facebook sayfasında 22 binden fazla paylaşıldı, Surelerin Fazıletleri ve Münacat Duaları isimli Facebook sayfasında ise 27 binden fazla paylaşıldı ve 1 milyondan fazla görüntülendi.


Ancak iddia doğru değil. Video, Mayıs 2017’de Endonezya’da insanları sözlü ve fiziksel olarak taciz eden bir çetenin üyesinin yakalanmasının ardından güvenlik güçleri tarafından uygulanan şiddeti gösteriyor.

Tribun News isimli Endonezya’da 28 bölgede, 500 gazeteciyle yayın yapan haber sitesinde de Cakarta’da yaşayanları rahatsız eden çete üyelerinin tutuklandığı belirtildi. Videonun da yakalanan çete üyelerine uygulanan polis şiddetini gösterdiği ifade edildi. Tribun News’de yer alan başka bir haberde de çetenin 20 Mayıs’ta saldırdığı kişilerin tanıklıklarına yer verildi.

Güney Cakarta’nın Jagakarsa bölgesinde gerçekleşen olaylarda çete, pala gibi keskin aletlerle sokaklarda dolaşarak o bölgede yaşayanları rahatsız ediyordu.

Endonezya’da bir süredir insanları rahatsız eden ve kendilerine “Japon Gangsterleri” diyen bir grup gençten oluşan bu çete üyeleri Mayıs ayında yakalandı.

Endonezya’da yayın yapan başka haber sitelerinde de yakalanan çete üyelerinin fotoğraflarını görmek mümkün.

Videodaki üniformalar Endonezya’daki güvenlik güçlerine ait

Videoda yer alan güvenlik güçlerinin üniformalarından da videonun Endonezya’da çekildiği anlaşılıyor. Endonezya Cakarta’da görev yapan güvenlik güçlerinin giydiği şapkada PKD yazısı bulunuyor. Aynı şapkanın videoda yer alan güvenlik görevlisinde de bulunduğu görülebiliyor.

Videoda, çete üyesi olduğu tahmin edilen kişiyi döven güvenlik görevlisi ise Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri’nden.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Tribun News, Endenozya’da çete üyesine güvenlik güçleri tarafından uygulanan şiddeti gösteren videoya ilişkin haber, 24 Mayıs 2017

Tribun News, Çetenin saldırdığı kişilerin tanıklarıyla ilgili haber, 22 Mayıs 2017

YouTube, Güney Cakarta’daki çeteye ait görüntüler, 23 Mayıs 2017

Waktuku, Yakalanan çete üyelerinin fotoğraflarının yer aldığı haber, 3 Ocak 2018

Alamy, Endenozya Cakarta’da görev yapan güvenlik güçlerinin PKD yazılı şapka taktığına ilişkin görüntü, 17 Şubat 2009

Getty Images, Endenozya Ulusal Silahlı Kuvvetlerine ilişkin görüntüler