Videonun, Çin’deki deprem sırasında kuşların sürü halinde uçtuklarını gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Çin’deki depremde gökyüzünde uçan kuşlar.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Çin’de meydana gelen depremin ardından Çin’in Sichuan eyaletinin Chengdu kentinde kuşların gökyüzünde kalabalık bir şekilde uçtuğunu gösterdiği iddia edildi.

Ancak videonun Çin’deki bir deprem sırasında ya da sonrasında kaydedildiği iddiası doğru değil. Video, 23 Ocak 2017 tarihinde ABD’nin Houstan şehrinde çekildi.

Videoyu YouTube’a yükleyen DailyPicksAndFlicks kanalı, açıklama kısmında Jukin Media tarafından videonun doğrulanmış olduğunu belirtiyor. Jukin Media, sosyal medyada paylaşılan kullanıcı üretimi içerikleri doğrulayarak kullanıcılardan satın alan bir kuruluş. Jukin Media’nın web sitesinde doğrulanmış videoların aratılabildiği bir kısım bulunuyor. Kuşlarla ilgili videoyu da bu sitede arattığımızda onaylanmış ve doğrulanmış olduğunu görebiliyoruz.

Aynı zamanda Google Haritalar’dan da araç içindeki kişinin Houstan’da olduğunu doğrulamak mümkün. Videoda, ışıkları yanan ve solda kalan binanın bir otel olduğunu tahmin edebiliyoruz. Video yavaşlatılarak izlendiğinde ise otel olduğunu düşündüğümüz binadaki yazılarda “S” harfi bulunduğunu görmek mümkün. Houstan’da bu aramayla uyuşan otellere baktığımızda Royal Sonesta Houstan Hotel’in videodaki yer olduğunu söyleyebiliriz.


Houstan’da daha öncede de kuşların gökyüzünü kapladığı buna benzer görüntüler paylaşılmıştı.

2015 yılında Houstan’dan bir başka video;

Kuşların gökyüzünde bir arada hareket etme nedeninin ise göç etmeleri ya da  birlikte daha rahat yiyecek bulabilmeleri olduğu düşünülüyor. Özellikle küçük kuşların birlikte hareket etme nedenlerinden birisi de soğuk havalarda sıcak kalabilmek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.