Videonun Cristiano Ronaldo’nun İsrailli muhabirin mikrofonunu suya fırlattığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Cristiano Ronaldo İsrailli muhabirin mikrofonunu suya fırlattı.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun, kendisiyle röportaj yapmak isteyen İsrailli bir muhabirin mikrofonunu suya attığı iddia edildi.

Eski Ankara Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek tarafından 1 Temmuz 2018’de Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 7 bin 500 kişi tarafından beğenildi. Diriliş Türkiye isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen video ise şimdiye kadar 770 bin görüntülenme sayısına ulaştı.

Ronaldo’nun mikrofonunu fırlattığı muhabir İsrailli değil

Ronaldo’nun kendisiyle röportaj yapmak isteyen bir gazetecinin mikrofonunu suya fırlattığı iddiası doğru ancak muhabir İsralli değil, Portekizli.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında çekilen görüntülerde, Macaristan maçı öncesinde Portekiz takımının kamp yapılan otelin önünde yürüyüşe çıktığı, bu sırada Ronaldo’ya yaklaşan bir gazetecinin ise “Bugünkü maça hazır mısın?” diye soru sorduğu ve sonrasında Ronaldo’nun mikrofonu suya attığı görülebiliyor.

Dünya basınında gündem olan Ronaldo’nun bu hareketinin BBC ve Reuters tarafından 2016 yılında haberleştirildiğini görmek mümkün. Haberlerde Ronaldo’nun Correio da Manha (CMTV) kanalından muhabir Diogo Torres’in elindeki mikrofonu alıp suya attığı ifade ediliyor. Torres’in Linkedin’de yer alan biyografisi incelendiğinde kendisinin 2013-2018 yılları arasında CMTV muhabiri olarak 2016 Avrupa Şampiyonası’nda yer aldığı fark ediliyor. Correio da Manha da 22 Haziran 2016 tarihli haberinde muhabir Torres’in elindeki mikrofonun Ronaldo tarafından suya fırlatıldığını ifade etmişti.

Guardian Gazetesi’nin 22 Haziran 2016’da haber olarak paylaştığı videoda ise Macaristan maçı öncesi Ronaldo’nun CMTV’den bir gazetecinin mikrofonunu göle doğru fırlattığı belirtiliyor.

Ntv Spor tarafından 22 Haziran 2016’da yapılan bir haberde de 2016 Avrupa Şampiyonası’nın ilk 2 maçında gol atamayan Ronaldo’nun sinirlerinin bozuk olduğu ve kendisine soru soran gazetecinin mikrofonunu göle fırlattığı ifade ediliyor. Son olarak TRT Haber tarafından yapılan aynı tarihli haberde ise Ronaldo ile söz konusu kanalın daha önce husumeti bulunduğu ve Ronaldo’nun bu kanaldan gelen soruları yanıtlamadığı belirtiliyor.

Ronaldo üzerinden şüpheli haberler ortaya atılabiliyor

Popüler oyuncu Ronaldo hakkında sosyal medyada, İsrail ile yapılan bir maç sonrasında üzerinde İsrail bayrağı bulunan formayı almadığı, Filistin’e çeşitli miktarlarda para bağışı yaptığı ya da müslüman olup olmadığı şeklinde iddialar zaman zaman çıkabiliyor. Söz konusu iddianın çıkış noktasının burası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Real Madrid kulübü ise daha önce ailesini İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Ahmed Dawabsha’yı İspanya’ya davet etmiş ve kendisi böylece Ronaldo ve diğer yıldız oyuncularla tanışma fırsatı yakalamıştı.

Kaynaklar

Aljazeera, Ronaldo mikrofonu göle attı, 22 Haziran 2016

BBC, Ronaldo hakkındaki haber, 22 Haziran 2016

Reuters, Ronaldo mikrofonu suya atması hakkındaki haber, 22 Haziran 2016

Linkedin, Gazeteci Diogo Torres’in biyografisi

The Guardian, Ronaldo’nun gazetecinin mikrofonunu suya atması hakkındaki haber, 22 Haziran 2016

Correio da Manha, Ronaldo’nun mikrofonu fırlatması hakkındaki haber, 22 Haziran 2016

Ntvspor, Ronaldo mikrofonu göle attı, 22 Haziran 2016

TRT Haber, Ronaldo gazetecinin mikrofonunu göle fırlattı, 22 Haziran 2016