Videonun Donald Trump’ın ‘Allahuekber’ sesini duyunca verdiği tepkiyi gösterdiği iddiası

İDDİA: Donald Trump’ın kalabalığın içinden “Allahuekber” sesini duyunca gösterdiği tepki.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir videoda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın bir konuşması sırasında kalabalığın içinden bir kişinin “Allahuekber” diye bağırdığında tepki gösterdiği iddia edildi. 

Twitter’da Bahar Ünlüsoy isimli kullanıcı tarafından 2 Ağustos 2018 tarihinde paylaşılan video, yaklaşık 5 bin defa retweetlendi ve 13 bin beğeni aldı.

İddiaya konu olan video Facebook’ta da 3 Ağustos 2018 tarihinde Bozkurtlar Diriliyor isimli kullanıcı tarafından “Seyircilerin içinden biri ‘Allahu ekber’ dedi. Trump’ın rengi değişti.” ifadeleri ile şimdiye kadar 932 defa paylaşıldı ve yaklaşık 64 bin görüntülenme aldı. İddiaya konu olan video, Facebook’ta 4 Ağustos 2018 tarihinde başka hesaplar tarafından da paylaşıldı.

Aynı video, Mynet’te 14 Mart 2016 tarihinde Trump’ın konuşması sırasında bir kadının çığlık atması üzerine korktuğu iddiası ile paylaşılmış.

Ancak videonun, kalabalığın arasından bir kişinin “Allahuekber” ve kalabalığın “Ne mutlu Türk’üm diyene” demesi üzerine Trump’ın gösterdiği tepkiye ait olduğu iddiası doğru değil. Video, Donald Trump’ın 12 Mart 2016 tarihinde Ohio eyaletinin Dayton şehrindeki mitingi sırasında Trump karşıtı bir protestocunun sahneye atlaması yüzünden Trump’ın verdiği tepkiyi gösteriyor.

Video Trump’ın 2016 seçimleri öncesi bir mitinginden

Öncelikle video dikkatlice izlendiğinde Trump’ın konuşması sırasında kalabalık içinden “Allahuekber” sesi duyulmuyor. Ardından kürsünün üzerindeki levha dikkat çekiyor. Levhanın üzerindeki “Text TRUMP to 88022” (TRUMP yazıp 88022’ye gönder) ifadeleri, Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında açılan yardım fonuna bağış yapabilmek amacıyla açılmış telefon hattına ait. Ayrıca bu ifadenin altındaki Trump’ın seçim mottosu “Make America Great Again” de görülebiliyor. Bu nedenle videonun 2016’daki seçim dönemine ait olduğu anlaşılıyor.

Aynı levha, Trump’ın 2016’daki seçim kampanyası boyunca yaptığı konuşmalarda bulunduğu şehir ve eyaletin adıyla değiştirilerek kullanılmış.

Trump’ın 17 Mart 2016 tarihli Florida mitingi

Trump’ın resmi Twitter hesabından 12 Mart 2016’da Dayton’daki mitinge katılanlara teşekkür etmek için atmış olduğu bir tweete ulaşılabilir.

YouTube’da aynı videonun başka bir açıdan çekilmiş haline ulaşmak mümkün. Bu videonun 14. saniyesinde Trump’ın konuşması sırasında bir kişinin sahneye çıkmak istediği ve korumalar tarafından uzaklaştırıldığı görülüyor. Trump TV Network isimli YouTube kanalından Dayton’daki mitingin tamamına ulaşılıyor. Mitingin 47. dakikasında bir protestocunun sahneye ulaşmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Olayın başka bir açıdan çekilen videosu

Amerikalı yayın kuruluşu ABC’nin 12 Mart 2016 tarihli haberinde söz konusu olaya yer verilmiş. Habere göre sahneye atlamaya çalışan kişi Thomas Dimassimo isminde bir Trump karşıtı protestocu. Aynı haberden Dimassimo’nun gizli servis polisi tarafından tutuklandığı sırada çekilen fotoğraflara ulaşılıyor.

Thomas Dimassimo’nun tutuklanma anı

BBC ve NBC de 12 Mart 2016 tarihli haberlerinde aynı olaya yer vermiş.

Independent muhabiri Will Worley’in 12 Mart tarihli haberinden Dimassimo’nun “düzeni bozmak ve paniğe neden olmak” suçlarından tutuklandığını anlaşılıyor. Worley, haberinde görgü tanığı Colombus muhabiri Chris Famiano’nun olayı doğruladığını söylüyor.

Trump’ın diğer mitingleri sırasında da benzer olaylar yaşanmış

Söz konusu mitingin ardından yaşanan şiddet olayları Chicago’daki mitingin ertelenmesine neden olmuş. CNN’in 6 Kasım 2016 tarihli haberinden Donald Trump’ın 6 Kasım’daki mitinginde benzer olayların yaşandığı ve gizli servis polisinin olayı önlediği görülüyor.

Trump’ın 6 Kasım 2016 tarihli mitinginden bir görüntü

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Washington Post, Trump’ın seçim kampanyasında kullandığı bağış hattıyla ilgilihaber, 20 Nisan 2016

Washington Post, Trump’ın seçim mottosuyla ilgili haber, 18 Ocak 2017

Washington Times, Trump’ın Florida’daki mitingiyle ilgili haber, 17 Mart 2016

Twitter, Trump’ın Dayton’daki mitinge katılanlara teşekkür etmek amacıyla attığı tweet, 12 Mart 2016

YouTube, İddiaya konu olan videonun başka bir açıdan çekilmiş hali, 12 Mart 2016

YouTube, Dayton mitinginin tamamı, 12 Mart 2016

ABC, Emily Shapiro’nun haberi, 12 Mart 2016

BBC, Aynı olayla ilgili haber, 12 Mart 2016

NBC. Aynı olayla ilgili haber, 12 Mart 2016

Independent, Will Worley’in haberi, 12 Mart 2016

Independent, Ertelenen Chicago mitingiyle ilgili haber, 12 Mart 2016

CNN, Trump’ın 6 Kasım mitingiyle ilgili haber, 6 Kasım 2016