Videonun, Dubai’deki bir fırlatma deneyini gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Dubai’de yapılan fırlatma deneyinde fırlatılan kişi öldü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Arapların fırlatma deneyi sırasında bir kişiyi fırlattıkları ve fırlatılan kişini hayatını kaybettiği iddia edildi. 2016 yılından beri internette dolaşan görüntülerde mancınığa yerleştirilmiş bir kişinin karşı gökdelendeki ağa atıldığı görülüyor. muthisbilim.org isimli Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan video 2 bin 700 kişi tarafından beğenildi. Viral Video isimli YouTube kanalında “Arapların fırlatma deneyinde fırlatılan kişi öldü” başlığıyla paylaşılan video, 18 binden fazla kişi tarafından görüntülendi.

Ancak, Dubai’de bir fırlatma deneyi yapıldığı ve deneyin sonucunda bir kişinin öldüğü iddiası doğru değil. Video, şehir içi taşımacılık hizmeti veren Careem isimli bir şirketin reklam filminden.

Şirketin, resmi hesabından da paylaşılan videonun başında videonun çekimi esasında kimsenin zarar görmediği uyarısına rastlamak mümkün.

Bu videonun çekimi sırasında hiçbir insan zarar görmemiştir. Kanıt için sonuna kadar izleyin.

Ayrıca tamamı izlendiğinde videonun reklam olduğu anlaşılıyor. Reklamın sonunda “Seyahat etmenin daha iyi bir yolu var” yazısı çıkıyor ve ardından fırlatılan adamın havuza düştüğü görülüyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Careem, Careem şirketinin resmi web sitesi

Twitter, Careem şirketinin resmi hesabı

Twitter, Videonun tamamı, 19 Ekim 2016