Videonun Filistinli çocuğa köpekle saldıran İsraillileri gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: İsrailliler Filistinli bir çocuğa köpekle saldırdı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun İsraillilerin Filistinli bir çocuğa köpekle saldırarak işkence yaptığını gösterdiği iddia edildi. Sizin Yol isimli Facebook grubunda 44 binden fazla paylaşım alan video 2015 yılında Sabah, En Son Haber, Haber Vaktim gibi haber sitelerinde de aynı iddiayla paylaşılmıştı.


Ancak videonun İsraillilerin Filistinli bir çocuğa köpekle saldırdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video 2015 yılında Cezayir’in Oran şehrinde çekilmiş, videoda görülen beş Cezayirli hakkında soruşturma başlatılmıştı.

27 Nisan 2015’te 5 milyon takipçisi bulunan Fibladi.com isimli sitenin Facebook sayfasında da bu video yayınlanmış ve Cezayir’de yaşandığı belirtilmişti. 29 Nisan 2015’te LiveLeak isimli video paylaşım sitesine yüklenen videonun Cezayir’den olduğu ve köpeğin eğlence için küçük çocuğa saldırtıldığı yazılmıştı.

Cezayir basınında yer almıştı

Video, 1999 yılından beri Cezayir’de yayın yapan El Bilad gazetesinde de yayınladı.

Bu video farklı ülkelerde de videodaki çocuğun Filistinli olduğu ve İsraillilerin çocuğa köpekle saldırdığı iddia edilerek paylaşılmıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Albayan, Cezayir’in Oran şehrinde çekilen videoyla ilgili haber, 28 Nisan 2015

Facebook, Videonun Cezayir’de yaşandığına ilişkin paylaşım, 27 Nisan 2015

LiveLeak, Videonun Cezayir’den olduğu ve eğlence için çocuğa saldırtıldığına ilişkin paylaşım, 29 Nisan 2015

YouTube, El Bilad’ın video paylaşımı, 27 Nisan 2015

The Algemeiner, Çocuğun Filistinli olduğu ve İsraillilerin çocuğa köpekle saldırdığını iddia eden haber, 30 Aralık 2015