Videonun Fransa Başkanı Emmanuel Macron’u 30 yıl önce eşiyle dans ederken gösterdiği iddiası

İDDİA: Video, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Brigitte Macron’u 30 yıl önce dans ederken gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, eşi Brigitte Macron ile 30 yıl önce dans ederken gösterdiği iddia edildi. Video daha önce aynı ifadelerle Eylül 2018’de de Facebook’ta paylaşılmıştı

Twitter’daki bir kullanıcı tarafından da 29 Kasım 2019’da paylaşılan video, bin 100 retweet ve yaklaşık beş bin beğeni ile viral oldu. Pek çok sosyal medya kullanıcısı videoya yaptığı yorumlarda söz konusu iddiaya inanmadıklarını belirtseler de, aynı video başka hesaplar tarafından da paylaşılmaya devam ediyor

Ancak videodaki çift, Emmanuel Macron ve eşi değil. Videoda Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan bir yarışmadan bir performansı görüyoruz.

Video 2016’daki bir dans yarışmasından

Videonun orijinaline bir YouTube kanalının 12 Temmuz 2016 tarihli paylaşımından ulaşabiliyoruz. Video Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan So You Think You Can Dance (SYTYCD) Next Generation’ın Mayıs 2016’da yayınlanan birinci haftasından alınmış ve ikiliyi çaça dansını yaparken gösteriyor. Yapılan bir internet aramasında da, videodakilerin Jenna Johnson ve Jake Monreal olduğu anlaşılıyor. Monreal yarışma sırasında 13 yaşındaydı, Johnson ise Amerikalı bir profesyonel Latin dansçısı ve koreograf.

Monreal ve Macron’un çocukluk fotoğrafları yan yana konduğunda da videodaki kişinin Emmanuel Macron olmadığı anlaşılabilir. 

İddia videodaki Jake Monreal ve Macron’un çocukluğu

Macron 30 yıl önce eşiyle tanışmamıştı

İddia konusu videonun ilk paylaşıldığı tarihten (2018) 30 yıl önce, Macron 11 yaşındaydı ve Brigitte Macron ile henüz tanışmamıştı. Brigitte Auzière, (1988’de soyadı eski eşinden dolayı Auzière’di) ile Emmanuel Macron, Macron lise öğrencisiyken tanıştı. Çeşitli kaynaklarda tanışma yılları 1993 ya da 1995 olarak geçse de, 1988’de Macron ile tanışmadıklarını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. 

Ayrıca Macron ile Auzière’in tanıştıkları döneme dair fotoğraflarına 2016’da France 3 kanalının hazırladığı bir belgeselden ulaşabiliyoruz. Belgeselde Macron çifti tanışma tarihleri olarak Emmanuel Macron’un lise yılları söyleniyor.

Brigtte Macron’un kızı Tiphaine Auzière da kendisi ile yapılan bir röportajda Macron’un 1990’lı yılların başında, Amiens’da annesinin öğrencisiyken tanıştıklarını söylemişti. Brigitte Macron o dönem Macron’un da okuduğu Amiens Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu

Emmanuel Macron Brigitte Macron ile tanıştığı lise yıllarında. 

Macron, lise yılları. Yanındaki ise o dönem 40 yaşında olan şu anki eşi Brigitte Macron.

Macron’un Brigitte Macron ile tanıştığı yıllarda lisede yaptığı bir tiyatro gösterisine ait videoya YouTube’dan ulaşılabiliyor. Bu videodan da iddiaya konu olan dansçının Macron olmadığı anlaşılabiliyor.

NY Post’ta yer alan bir habere göre Brigitte Macron, Emmanuel Macron’un drama dersi öğretmeniydi. İkili tiyatro çalışmaları sırasında tanıştı. İlerleyen yıllarda ilişkileri kopmadı ve 2007’de de evlendiler

Sonuç olarak videonun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u 30 yıl önce eşiyle dans ederken gösterdiği iddiası doğru değil. İddia, yanlış bilgileri içeren tanımlama rehberine göre “bağlamdan yoksun videolar” içerisinde sayılan saptırmaya örnek gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

NY Post, Emmanuel Macron eski lise öğretmenini nasıl etkiledi?, 20 Ocak 2018

YouTube, Emmanuel Macron lisede bir tiyatro gösterisinde, 23 Nisan 2017

Childhoodbiography, Emmanuel Macron’un çocukluk öyküsü ve şimdiye kadar anlatılmamış biyografi gerçekleri, 9 Şubat 2019

Courrier-Picard, Brigitte Macron, Amiens'deki Providence Lisesi'ne geri döndü, 22 Kasım 2019

Telegraph, Brigitte Macron’un kızıyla yapılan bir söyleşi, 14 Haziran 2018

Vimeo, Macron: Meteor Stratejisi isimli belgesel, 2017

Femme Actuelle, Emmanuel Macron ile görüştükten kısa bir süre sonra, 1995 yılında Brigitte Macron'u keşfedin, 6 Ağustos 2019

Soyoucanthinkyoucandance, Jake Monreal

France24, Yetişkinlerin şirketini tercih eden çocuk Macron Fransa'nın Cumhurbaşkanı oldu, 7 Mayıs 2017

Rotten Tomatoes, SYTYCD

YouTube, İddia videonun orijinali, 12 Temmuz 2016