Videonun Game of Thrones’un yeni bölümü yayınlanınca seyircilerin sevincini gösterdiği iddiası

İDDİA: Video, Game of Thrones’un final sezonunun ilk bölümü yayınlanınca seyircilerin yaşadığı sevinci gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videonun, Game of Thrones dizisinin final sezonunun ilk bölümü yayınlanınca izleyicilerin yaşadığı sevinci gösterdiği iddia edildi. Videodaki izleyicilerin, dev ekran televizyonda dizi başlayınca çığlıklar atarak sevindiği görülüyor.

Bir Twitter kullanıcısı tarafından 16 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan video, şimdiye kadar 69 binden fazla görüntülenme aldı.

Ancak videonun Game of Thrones’un final sezonunun ilk bölüm yayınına izleyicilerin verdiği tepkiyi gösterdiği iddiası doğru değil. Game of Thrones’un açılış sahnesi videoya sonradan montajlanmış. Videonun orijinalinde seyirciler dev ekranda futbol maçı seyrediyor.

Video 2016 yılında çekilmiş

Heart News West Country isimli YouTube sayfası tarafından 16 Haziran 2016 tarihinde paylaşılan video, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Ashton Gate Stadyumundaki dev ekranda izleyen taraftarların, İngiliz Milli Takımı’nın rakibi Galler’e attığı golün ardından yaşadığı sevinci gösteriyor.

Videoya yapılan tek montaj bu değil

Videoya ilk montajı yapan SpartaYoshi isimli bir video sanatçısı. Sanatçının, YouTube sayfasında 30 Kasım 2018 tarihinde paylaştığı videodaki dev ekranda DVD yazısı yer değiştiriyor. Yazı, ekranın köşesine gelip renk değiştirince insanlar sevinmeye başlıyor. Sanatçının paylaştığı bu video yaklaşık 2 milyon kez görüntülendi.

Video Sanatçısı bu tarz videoların hazırlanma sürecini de YouTube sayfasında paylaştı

SpartaYoshi isimli video sanatçısı montaj yaparak yayınladığı videonun altında, çalışma sürecini gösterdiği başka bir videonun linkini de paylaştı. Video yeşil ekran kullanılarak dijital ortamda üretilmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, 2016 Avrupa Şampiyonası’nda Ashton Gate Stadyumu’nda çekilen video, 16 Haziran 2016

YouTube, Video sanatçısının aynı video üzerine başka bir montaj çalışması, 30 Kasım 2018

YouTube, Video sanatçısının videoyu yeşil ekran kullanarak hazırladığına dair video, 22 Aralık 2018