Videonun Hindistan’da insanların Covid-19 hastasının yanına konarak cezalandırıldığını gösterdiği iddiası

İDDİA: Hindistan polisi sokağa çıkma yasağına uymayanları, ambulansta sahte bir Covid-19 hastasının yanına koyuyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Hindistan polisi sokağa çıkanları cezalandırmak için, yolda gördükleri insanları çevirip ambulansın içinde bulunan sahte yeni koronavirüs hastasının yanına koyduğunu gösterdiği iddia edildi. Haber sitelerinde de video Hint polisinin insanları bu yöntemle ders vermek için cezalandırdığı notu düşülerek yer almış. Videoda Hint polisi yollarda kontrol yaptığı sırada, yasağa uymayan ve maske takmayan üç kişinin bulunduğu motosikleti durduruyor. Polisler bu üç kişiyi, içinde yeni koronavirüs hastası olduğu iddia edilen bir ambulansa koyarak cezalandırıyor. Görüntülerde de bu kişilerin kurtulma çabalarını görüyoruz. 

Ancak video gerçek bir uygulamayı göstermiyor. Hindistan’da kaydedilen video, polis tarafından yayınlanmış ve insanları sokağa çıkmamaları konusunda mizahi bir dille bilgilendirme amacını taşıyor. 

Video bilinçlendirme amacıyla yayınlanmış

Videoyla ilgili arama yapıldığında Hint gazetesi Telangana Today’de yer alan bir habere rastlanıyor. İçeriğe göre Güney Hindistan eyaleti Tamil Nadu eyaletinde bulunan Tiruppur bölgesinde, polis sokağa çıkma yasağını delenlere karşı, yaratıcı bir fikir geliştirmiş. Videoda aslında mizahi bir dille sokağa çıkılmaması gerektiği anlatıyor.  

‘Tamil Nadu Police’ adlı Youtube hesabında Tiruppur bölgesinin polisleri tarafından 24 Nisan 2020 tarihinde paylaşılan videonun orjinaline ulaşmak mümkün. Videonun açıklamasında “korkma, evde kal” mesajı veriliyor. Hindistan’da insanların ambulans içine zorla sokulması rutin bir uygulama değil; polis salgına karşı kamu bilincini artırmak amacıyla videoyu kaydedip yayınlamış. Doğrulama platformu dpa-Faktencheck de videonun polis tarafından hazırlanan bir bilgilendirme kampanyasına ait olduğu bilgisini vermiş. Dolayısıyla Hint polisi, vatandaşlara yeni koronavirüsün tehlikelerini ve hükümetin koyduğu kurallara uyulması gerektiğini gösteriyor. 

Hint polisi sokağa çıkma yasağı kararının ardından insanları uyarmak için esprili bir dile ve ilginç yöntemlere başvuruyor. Örneğin daha önce de polis, kontrol noktalarında insanları sokağa çıkma yasağı sırasında evde kalmaları, maske takmaları gibi konularında uyarmak için yeni koronavirüsün mikroskobik görüntüsüne benzer kasklar takarak uyarmıştı. Diğer bir örnek ise polis, mecbur olmadığı halde sokağa çıkanlara mekik çektirmiş ve hatalarını kabul ettiren broşürlerle poz verdirmişti. 

1,3 milyarın üzerinde nüfusu olan Hindistan’da 24 Mart’ta yeni koronavirüse karşı insan hareketliliğini sınırlandırmak için 14 Nisan tarihine kadar sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasak ilan edildiğinde ülkede teyit edilmiş 500 Covid-19 hastası vardı. Bazı eyaletlerde bu kısıtlama daha sonra 1 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştı. 1 Mayıs’ta ise sokağa çıkma kısıtlaması ülke çapında 17 Mayıs’a kadar uzatıldı. Hindistan’da sokağa çıkma yasağına uymayanlara ise bir yıla kadar hapis veya para cezası veriliyor

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre 5 Mayıs itibariyle Hindistan’da 46 binin üzerinde Covid-19 vakası bulunuyor. 

Sonuç olarak videodaki uygulama gerçeği yansıtmıyor. Hint polisi, videoyu insanları yasaklara uymaya teşvik etmek amacıyla çekip yayınlamış. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden parodiye örnek.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Telangana Today,  Chennai cops use Covid-19 ambulance trick on lockdown violators, 24 Nisan 2020

Youtube, Hint polisinin yayınladığı videonun orjinali, 24 Nisan 2020

Hindistan medyasında yer alan videoyla ilgili haber, 24 Nisan 2020

Dpa-Factchecking, Videoyla ilgili doğrulama, 1 mayıs 2020

Vikatan, Videoyla ilgili haber, 24 Nisan 2020

CNN, A police officer is wearing a coronavirus helmet to warn people to stay inside during India's lockdown, 30 Mart 2020

New York Post, India police punish coronavirus lockdown evaders with sit-ups, 31 Mart 2020

The Economic Times, Coronavirus: Sit-ups, squats, ‘murga' punishment, police try new ways to keep people at home,25 Mart 2020

The New York Times, Modi Orders 3-Week Total Lockdown for All 1.3 Billion Indians, 24 Mart 2020

İndia Today, Coronavirus: Punjab govt extends lockdown till May 1, 10 Nisan 2020

News World 24, Lockdown Extension till May 17: Read MHA guidelines,1 Mayıs 2020

The Economic Times, Government issues guidelines for the 21-day countrywide lockdown. Here are the details, 25 Mart 2020 

Johns Hopkins University Covid-19