Videonun Hollanda’da camiye saldıran bir adamı gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Hollanda'da ırkçı adam camiye saldırıyor, kaçarken araba çarpıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Timetürk gibi bazı sitelerde yer alan paylaşımlarda videoda görülen kişinin bir camiye saldırdığı ve ardından bir arabanın ona çarptığı iddia edildi. Video, Hollanda’da bir adamın camiye saldırdığı iddiasıyla, Hedef 2023 isimli Facebook sayfasında üç bine yakın, Twitter’da ise bir kullanıcının tweetiyle yine üç bine yakın paylaşım aldı.

Ancak iddia doğru değil. Video, Polonya’nın Lubliniec kentinde bir marketin camını kıran adamın kamera görüntülerine ait.

Bu video, internetteki viral videoların doğrulanarak lisanslandığı Viral Hog isimli siteye 23 Eylül 2017 tarihinde yüklendi.

Viral Hog’a videoyu gönderen dükkan sahibi aynı adamın dükkanın camlarını ikinci kez kırdığını belirtiyor. Dükkan sahibi, adamın camı kırdığı ilk seferin iki hafta önce 9 Eylül 2017 olduğunu ve 21 Eylül Perşembe günü de ikinci kez kırdığını ifade ediyor. Videoda görülen diğer kişinin polisi araması üzerine camı kıran adamın kaçmaya çalıştığını ve aracın o sırada çarptığı görülüyor. Hafif yaralanan adamın ambulansla hastaneye sevk edildiği de videonun açıklamasında yer alıyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Metro, Polonya’nın Lubliniec kentinde bir marketin camını kıran adamın kamera görüntüleri, 25 Eylül 2017

YouTube, ViralHog tarafından paylaşılan marketin camını kıran adam videosu, 23 Eylül 2017