Videonun içeceklerine müshil katılmış öğrencileri gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Okul yemekhanesinde müshil ilacı katılmış limonatayı içen öğrencilerin hali.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve En Son Haber gibi haber sitelerinde paylaşılan videonun, bir öğrencinin öğle yemeğinde limonataya müshil koyduğunu ve herkesin midesinin bozulduğunu gösterdiği iddia edildi. Makara Cafe isimli Facebook sayfasında paylaşılan video, 58 binden fazla izlendi.

Sosyal medyada yaygınlaşan videoda, müshil katılmış limonata içtiği belirtilen öğrencilerin karınlarına kramp girdiğini, okulun çeşitli yerlerine tuvaletlerini yaptıkları görülüyor.

Ancak videonun bir lisede müshil konulmuş limonatayı içen öğrencilerin halini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Netflix’in American Vandal isimli dizisinden bir sahne.

Netflix’in American Vandal isimli dizisinden

Video, dizi ve film izleme platformu Netflix’in mokümenter (mocumentary) şeklinde çekilen ve ilk sezonu 2017’de yayınlanan American Vandal isimli dizinin ikinci sezonundan bir sahne. Mokümenter ise, belgesel şeklinde çekilen komedi içerikli dizi veya filmlere verilen isim.

İlk sezonda Hanover Lisesi’nde arabalara penis çizen kişinin bulunması için yapılan araştırmayı konu alan dizinin ikinci sezonunda ise okul kantininde limonataya müshil katan ve kendilerine “The Turd Burglar” diyen kişileri bulmak için yürütülen araştırmayı konu alıyor.

Netflix tarafından dizinin ikinci sezonunun tanıtımında da ilgili sahneleri görebilmek mümkün.

Dizinin birinci bölümünün 3. dakikasından itibaren videoda yer alan sahneler görülebiliyor.

Kaynaklar

YouTube, Netflix'te American Vandal dizisinin ikinci sezon tanıtımı