Videonun iki Türk’ün ABD’de mahkemeye çıktığını gösterdiği iddiası

İDDİA:  Video, ABD’de bir mahkemeye çıkan iki Türk’ü gösteriyor.

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan videonun, iki Türk’ün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) bir mahkemede çıktığını gösterdiği iddia edildi. Videoda, ABD’de aracını yanlış zamanda park eden Türk kadın mahkemede savunmasını yaparken, bir önceki gün davası düşen diğer Türk kürsüye çıkıp mahkemenin kararı için teşekkür ediyor.

Amerikalı Türkler isimli Facebook sayfası tarafından 23 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan video, şimdiye kadar 5 milyondan fazla görüntülendi. Videonun ABD’de iki Türk’ün mahkemeye çıktığı anları gösterdiği iddiası ise doğru. Mahkeme videosu ABD’li hakim Frank Caprio’nun yönettiği bir duruşmadan.

Hakim Frank Caprio’nun internette birçok mahkeme videosu var

Frank Caprio, ABD’nin Rhode Island eyaletindeki Providence şehrinde 1985 yılından beri şehir mahkemesi hakimi olarak görev yapıyor. Caprio, park ve trafik cezaları ve çevre ihlalleri ile ilgili para cezalarının toplanmasından ve uygulanmasından sorumlu. Mahkemelerde aldığı adil kararlarla bilinen Caprio, 2015 yılından beri yönettiği davaların kamera kayıtlarını, Caught in Providence isimli kendi YouTube ve Facebook sayfalarında paylaşıyor

İki Türk’ün davası ise 14 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan mahkeme videosundan.

Mahkeme deneyimi için teşekkür eden Türk’ün de videosu çok izlendi

Bir önceki gün kazandığı dava için teşekkür etmeye gelen kişi Mahmud Tokur. Tokur, Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi. ABD’ye Brown Üniversitesi’nde misafir araştırma görevlisi olarak çalışmaya giden Tokur, gece boyu aracını park halinde bıraktığı için hakkında dava açılmış ancak yaptığı savunma sonrasında davayı kazanmıştı. Bir YouTube sayfası tarafından 16 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan Tokur’un mahkeme videosu, şimdiye kadar yaklaşık 12 bin kez görüntülendi.

Caprio’nun videoları aynı zamanda bir televizyon şovu

Frank Caprio’nun kendi YouTube ve Facebook sayfalarında paylaştığı mahkeme videoları aynı zamanda televizyon programı olarak da yayınlanıyor. Providence Şehir Mahkemesinin baş hakimi olarak görev yapan 83 yaşındaki Caprio’nun, Citylife Productions tarafından açılan YouTube kanalının şu an bir milyondan fazla takipçisi var. 2018 yılında yapılan bir anlaşma sonrasında ise program, Fox isimli uluslararası televizyon kanalında yayınlanmaya başlandı.

SON GÜNCELLEME: 

  • ABD’deki hukuk sistemine göre videoda görülen sürece yargılanma denemeyeceği bilgisi üzerine yazımdaki hatalar düzeltildi. (29 Nisan 2019 / 13.45)
  • Başlık değiştirildi. (29 Nisan 2019 / 13.45)

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Facebook, Frank Caprio’nun görev yerine dair bilgi, 5 Nisan 2018

YouTube, Caprio’nun mahkemedeki video kayıtlarını paylaştığı sayfa, 31 Ocak 2015

YouTube, İddiaya konu olan videonun orjinal kaydı, 14 Şubat 2019

Broadcasting Cable, Caprio’nun televizyon programına dair haber, 16 Mart 2018

WPRI, Caprio’nun video kayıtları paylaşılan mahkemelerine dair yerel bir haber, 12 Aralık 2017

Sakarya Üniversitesi, Mahmud Tokur’un üniversite veri tabanındaki bilgileri

YouTube, Mahmud Tokur’un mahkeme videosu, 16 Şubat 2019