Videonun İran’da rejimi protesto edenleri gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: İran’da 300 bin kişi şeriat rejimine isyan ediyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videonun, İran’da şeriat rejimini protesto etmek için düzenlenen ve 300 bin kişinin katıldığı bir eylemi gösterdiği iddia edildi. Evrimsel Kafa isimli Facebook sayfasında video 6 bine yakın kişi tarafından paylaşıldı ve 236 bin görüntülendi, Takunya isimli Facebook sayfasında ise video 4 binden fazla paylaşım ve 177 bin görüntülenme aldı.

Ancak videonun İran’dan olduğu iddiası doğru değil. Video, 22 Şubat 2011 tarihinde Bahreyn’de gerçekleştirilen bir eylemden. 100 binden fazla kişinin katıldığı bu protesto, 2011-2014 yılları arasında hükümete ve Kral Hamad’a karşı gerçekleştirilen Bahreyn ayaklanmaları sırasındaki en kalabalık eylemlerden biri.

Eylem daha önceki protestolar sırasında güvenlik güçleri tarafından 7 kişinin öldürülmesi nedeniyle “Şehitlere Sadakat Yürüyüşü” ismini almıştı.

Videoda Bahreyn bayrakları görülebiliyor

İddiada yer alan videoya bakıldığında Bahreyn bayraklarını görebilmek mümkün. Ayrıca iddia videosunda eylemcilerin “birruh biddem nefdik ya Bahrain” (kanımız, canımız sana feda Bahreyn) sloganları attığı duyulabiliyor. Eylem sırasında “Ash-shab yurid isqat an-nizam” (halk rejimi devirmek istiyor), “Ne Sünni, ne Şii sadece Bahreyn” sloganları da atılmıştı.

Eylemde çekilen farklı videolardan da iddiadaki videonun Bahreyn’den olduğu anlaşılabiliyor.

 

 

İran’da bir süredir gerçekleşen eylemlerde en az 10 kişinin hayatını kaybettiği, 450 kişinin ise gözaltına alındığı belirtiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Reuters, Hükümete ve Kral Hamad’a karşı gerçekleştirilen Bahreyn ayaklanmalarına ilişkin haber, 22 Şubat 2011

YouTube, Bahreyn ayaklanmalarına dair görüntüler, 25 Şubat 2012

YouTube, Bahreyn ayaklanmalarına dair görüntüler, 22 Şubat 2011

YouTube, Bahreyn ayaklanmalarına dair görüntüler, 29 Temmuz 2011

YouTube, Bahreyn ayaklanmalarına dair görüntüler, 22 Şubat 2011

Agence France Presse, İran’daki eylemlere ilişkin haber, 3 Ocak 2018

New York Times, İran’daki eylemlere ilişkin haber, 1 Ocak 2018