Videonun İsrail’deki anaokullarında Türk düşmanlığı öğretildiğini gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: İsrail'deki anaokullarında Türk düşmanlığı öğretildiğini gösteren video.

YANLIŞ

Çeşitli haber sitelerinde ve televizyon programlarında yer alan iddiaya göre videoda İsrail’deki anaokullarında küçük yaştaki çocuklara Türk düşmanlığının öğretildiği gösteriliyor. İddianın dile getirildiği televizyon programından ilgili kesidi içeren video, YouTube’da 21 binin üzerinde kullanıcı tarafından görüntülendi.

İddia A Haber, En Son Haber, Yeni Akit, Sabah ve Haber Vaktim gibi internet sitelerinde de paylaşıldı. Öte yandan görüntüler incelendiğinde videonun eleştirel bir amaçla kurgulandığı ve iddianın doğru olmadığı anlaşılıyor.

Video İsrail’de yayın yapan Mako TV’deki bir televiyon programından

Görüntüler araştırıldığında videonun İsrail’deki bir televizyon programından olduğu anlaşılıyor. Mako TV’de yayınlanan Eretz Nehederet (Muhteşem Ülke) isimli program, hazırladığı eleştirel skeçlerle biliniyor. Programın 8. sezonunun ilk bölümünde bu analizde bahsi geçen görüntülere ulaşmak mümkün.

Skeçte Im Tirtzu’nun izlediği siyaset eleştiriliyor

Skeç, Im Tirtzu isimli bir organizasyon ile İsrail Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak bir eğitim programı hazırlaması sonrasında anaokullarında nasıl bir eğitim olabileceğini hicvediyor. Bahsi geçen Im Tirtzu isimli kuruluş İsrail’de “Siyonist Hayali İnşa Et” sloganıyla yola çıkan bir örgütlenme olarak biliniyor. Bunun yanı sıra kuruluşun kendi hazırlamış olduğu tanıtım videosunda Im Tirtzu, Siyonist değerleri ön plana çıkaran, kar amacı gütmeyen bir hareket olarak tanımlanıyor

Eretz Nehederet isimli programın bu analize konu olan kesitinde ise kuruluşun izlediği siyaset hazırlanan bir skeçle eleştiriliyor.

Eretz Nehederet’in hazırladığı siyasi skeçler çok sayıda kişi tarafından izleniyor

Kasım 2010’da Eretz Nehederet, hazırladığı bir başka skeçte İsrail ile Filistin arasında gerçekleşen barış görüşmelerini ele almış ve Angry Birds karakterlerini kullanarak görüşmeleri satirik bir biçimde ekranlara yansıtmıştı. Skecin yer aldığı bir YouTube videosu 14 milyondan fazla kullanıcı tarafından izlendi.

Sonuç olarak bu analize konu olan görüntülerin gerçekten bir anaokulu ortamında çekilmiş olduğu ve bu videodan hareketle İsrail’deki anaokullarında Türk düşmanlığının öğretildiği iddiası doğru değil.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Mako TV, Eretz Nehederet

Eretz Nehederet, 8. Sezon 1. Bölüm, 21 Aralık 2010

Im Tirtzu websitesi

YouTube, IMTI (Im Tirtzu) Who We Are, 29 Mayıs 2015

YouTube, Prime Minister Netanyahu Congratulates Im Tirtzu on 10 Years of Zionist Activity, 7 Eylül 2017

The Guardian, Angry Birds Treaty brings casual gaming into the world of satire, 23 Kasım 2010

Youtube, Angry Birds Peace Treaty, 21 Kasım 2010