Videonun İstanbul Havalimanı’nın sular altında kaldığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: İstanbul'da yeni açılan havalimanı yağmur nedeniyle sular altında kaldı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda su bastığı görülen havalimanının yeni yapılan İstanbul Havalimanı olduğu iddia edildi.

15 Kasım 2018’de Facebook ve Twitter’da birçok hesap tarafından paylaşılan videoda yağmurlu bir havada apronda bekleyen uçakların bulunduğu alanın etrafını su basmış olduğu görülebiliyor. Facebook’ta Adını Sen Koy isimli hesap tarafından 15 Kasım 2018’de paylaşılan video şimdiye kadar 5 bine yakın paylaşıma, 200 binden fazla görüntülenme sayısına ulaştı.

Aynı video A Haber, Milliyet, Akşam gibi haber sitelerinde 15 Kasım 2018’de videonun Kuveyt’ten olduğu iddia edilerek de paylaşıldı.

Ancak videonun 15 Kasım 2018’de İstanbul Havalimanı apronunu su bastığını gösterdiği iddiası doğru değil. Ayrıca videonun Kuveyt’ten olduğu iddiası da doğru değil. Video, 31 Ağustos 2017’de aşırı yağış nedeniyle Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Benito Juarez Uluslararası Havalimanı’nın terminallerinden birinde yaşanan su taşkınını gösteriyor.

Video 2017 yılında Meksika’da kaydedilmiş

İddia konusu video Ağustos 2017’de Meksika’nın başkenti Mexico City’de yaşanan aşırı yağış nedeniyle Benito Juarez Havalimanı terminallerinden birini su bastığını gösteriyor. Videonun benzer tarihlerde aynı iddiayla Twitter’da ve YouTube’da paylaşıldığını görebilmek mümkün.

Sosyal medyada paylaşılan videonun tarihi 31 Ağustos 2017 olarak görülüyor. Mexico News Daily’nin 31 Ağustos 2017’deki haberine göre bir önceki gün yaşanan aşırı yağış nedeniyle havalimanı ve toplu taşıma faaliyetleri kısa süreli aksamış. Havalimanı ile ilgili güncel gelişmelerin paylaşıldığı resmi Twitter hesabından da aynı gün yağmur nedeniyle havalimanında bir süreliğine kesilen operasyonların saat 23.30 itibariyle tekrar başladığı bilgisi verilmiş. İspanyolca yayın yapan haber sitesi Chilango’da da Benito Juarez Havalimanı’ndaki operasyonların akşam üzeri saat 18.40 itibariyle durduğu bilgisi yer alıyor.

Havalimanının Twitter hesabından atılan tweet: “Havalimanındaki operasyonlar 23.30 itibariyle normale döndü.”

Videoda görülen bina Benito Juarez Havalimanı’nın terminal binası

İddia videonun 13. saniyesinde uçakların arkasında kalan bir bina farkediliyor. Aynı bina, Google Haritalar’da yer alan videoda, Mexico City Benito Juarez Havalimanı’nın terminali görülebiliyor.

İddia konusu videoda görülen terminal binası.

Google Haritalar’da havalimanını gösteren videonun ekran görüntüsü

İddia videonun 18. saniyesinde ise Meksika bayrağı renklerine (yeşil-beyaz-kırmızı) sahip bir bina farkediliyor. Aynı binaya, YouTube’a 10 Kasım 2017 tarihinde yüklenen ve Benito Juarez Havalimanı’na iniş gerçekleştirirken kaydedilen bir uçağın görüntülerinde rastlanıyor. 5 Temmuz 2018 tarihli başka bir videoda da yeşil-beyaz-kırmızı renklere sahip bina fark ediliyor.

Videoda görülen uçak 15 Kasım tarihinde New York’tan Paris’e uçtu

İddia konusu videonun ilk saniyelerinde görülen uçağın kuyruk kısmındaki tasarımdan Air France Havayolları’na ait olduğu söylenebilir.

Ayrıca iddia videonun ilk saniyelerinde görülen Air France havayollarına ait uçağın kayıt kodu da fark ediliyor.

Videoya dikkatli bakıldığında uçağın Air France Havayolları’na ait Airbus A380-861 tipi bir uçak olduğu anlaşılıyor.  Uçağın kuyruk tescil numarasının ise “F-HPJD” olduğu görülebilir.

Flights Radar 24’dan Air France Havayolları’na ait “F-HPJD” kodlu uçağın 15 Kasım 2018’de iddia konusu videonun paylaşıldığı saatlerde (18:40) New York John F. Kennedy Havalimanı’ndan havalandığı bilgisine ulaşılabiliyor.

“F-HPJD” kodlu uçak 15 Kasım 2018’de yerel saat 18.40’da New York’tan havalanmış. Söz konusu uçak 16 Kasım 2018, saat 12.20’de Atlantik Okyanusu’nda İrlanda yakınlarında bulunuyordu.

İddia videonun paylaşıldığı 15 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçakların bilgisine yine Flight Radar 24’dan ulaşılabiliyor. Burda yer alan listeye göre İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçakların kodlarının hepsinin Türk Hava Yolları’na ait uçakların kodu olan “TK” ile başladığı görülebiliyor. Air France’in internet sitesinden verilen çevrimiçi bilet satış hizmetinde de sadece İstanbul Atatürk Havalimanı için bilet alınabileceği söylenebilir.

Video Kuveyt’ten de değil

Kuveytli Haber sitesi Arab Times’da yer alan analizde de sosyal medya kullanıcıları tarafından 15 Kasım 2018’de iddia konusu videonun Kuveyt’ten olduğu sanılarak paylaşıldığı fakat videonun Meksika’dan olduğu bilgileri yer alıyor. Aviation 24’da da aynı videonun Meksika’dan olduğu bilgisi veriliyor.

Aynı video Hindistan’daki sosyal medya kullanıcıları tarafından Mumbai Havalimanı’ndan olduğu iddiaları ile paylaşılmış. Bunun üzerine Hindistan’da yayın yapan doğrulama sitesi Boom’un 11 Temmuz 2018’deki analizinde söz konusu videonun Mumbai Havalimanı’ndan değil Mexico City’deki havalimanından 31 Ağustos 2017’de paylaşıldığı söyleniyor.

Sonuç olarak videonun İstanbul Havalimanı apronunun su bastığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 31 Ağustos 2017’de yaşanan aşırı yağış sebebiyle Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Benito Juarez Uluslararası Havalimanı’nın pistini su bastığını göstermek için sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmış.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, Meksikalı bir kullanıcının paylaştığı tweet, 31 Ağustos 2017

YouTube, Havalimanındaki yağışı gösteren video, 31 Ağustos 2017

Mexico News Daily, 30 Ağustos 2017’de yaşanan aşırı yağışların anlatıldığı haber, 31 Ağustos 2017

Flight Radar 24, Air France’e ait uçağın izlediği rota, 15 Kasım 2018

Flight Radar 24, İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçakların listesi, 15 Kasım 2018

Air France, Çevrimiçi bilet satış hizmeti

Türk Hava Yolları, Filoda bulunan uçaklar

Google Haritalar, Benito Juarez Havalimanı terminallerinden birinde çekilmiş video

Mexico Airport, Benito Juarez Havalimanı’nda hizmet veren havayolları şirketlerinin listesi

Chilango, 31 Ağustos’ta yaşanan aşırı yağışı anlatan bir haber

Boom, İlgili analiz, 11 Temmuz 2018

Arab Times, İlgili analiz, 15 Kasım 2018