Videonun İstanbul Havalimanı’nın tavanından akan suları gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: İstanbul Havalimanı’nın tavanından su akıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun İstanbul Havalimanı’nın tavanından akan suları gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 15 Kasım 2018 tarihinde paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık bin 600 defa paylaşıldı ve 367 beğeni aldı. Aynı video Instagram üzerinden de paylaşıldı.

Ancak videonun İstanbul Havalimanı’nın tavanından akan suları gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 14 Kasım 2018’de başlayan ve Kuveyt’i etkisi altına alan yoğun yağış sırasında Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda kaydedilmiş.

Video Kuveyt Uluslararası Havalimanı’ndan

Bir havalimanının çatısından akan suları gösteren iddia konusu video araştırıldığında 15 Kasım 2018’de Kuwait Today (@kwttoday) isimli Instagram hesabından paylaşıldığı görülebiliyor. Video dikkatlice izlendiğinde konuşulan dilin Arapça olduğu anlaşılabilir.Videonun ilk saniyelerinde yolcuların bagaj kontrolünden geçerken sıraya girmesini sağlayan sarı bantlar farkediliyor.

Kuveyt Times isimli haber sitesinde yer alan havalimanı hakkında bilgilerden ve havalimanında gerçekleşen güvenlik kontrollerinin anlatıldığı bir videodan bu sarı bantların Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda kullanıldığı sonucuna varılabilir. Söz konusu sarı bantların üzerinde Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın resmi amblemi bulunuyor.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı amblemi

Kerem Gök’ün 3 Kasım 2018’de YouTube’da paylaştığı ve İstanbul’da açılan yeni havalimanını tanıttığı videonun 6. dakika 43. saniyesinden görülebildiği üzere İstanbul Havalimanı’nda bu bantların rengi turkuaz.

Debenhams isimli markanın Türkiye’de mağazası bulunmuyor

İddia videonun ilk saniyesinde çatıdan akan suların arkasında “Debenhams” isimli bir mağaza göze çarpıyor.

Çok uluslu İngiliz parekendecilik firması Debenhams’in Kuveyt’teki havalimanında bir şubesi bulunuyor. Havalimanının resmi internet sitesinde yer alan krokilerden bu mağazanın birinci kattaki gidiş terminalinde yer aldığı anlaşılıyor. Söz konusu mağazanın konum bilgilerine Google Haritalar’dan da ulaşılıyor. Ayrıca Google Haritalar’ın sokak görünümü özelliği sayesinde bir yolcunun havalimanının gidiş terminalinden Kasım 2018’de paylaştığı fotoğraftan adı geçen mağazının güncel halini görebilmek mümkün. İstanbul Havalimanı’nın resmi sitesinde yer alan “Havalimanı Yolcu Rehberi” kısmında yer alan marka listesinden havalimanında şu an için Debenhams mağazasının şubesi bulunmadığı sonucuna varılıyor.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı Birinci Kat Gidiş Terminali Krokisi’nde görülen Debenhams mağazası, bagaj kontrol noktasının hemen ilerisinde sağ tarafta bulunuyor.

Google Haritalar Sokak Görünümü özelliğinden görülen Debenhams mağazasının söz konusu konumunu gösteren Kasım 2018 tarihinde çekilmiş bir fotoğrafı.

Facebook’ta 17 Kasım 2018’de bir kullanıcının paylaştığı ve Kuveyt’teki havalimanının gidiş terminalinden çekilmiş başka bir fotoğraftan da iddia konusu videonun çekildiği konum görülebiliyor. Bu fotoğraftan Kuveyt Uluslararası Havalimanı’ndan paylaşılan ve tavandan akan suyu gösteren videodaki tavanın yapısının ve ışıkların konumunun aynı olduğu anlaşılıyor.

En sağdaki kişinin arkasında Debenhams mağazasının tabelası görülebiliyor.

İstanbul Havalimanı gidiş terminalinin tavan yapısı ve ışıklandırması ise iddia konusu videoda görülenlerden oldukça farklı.

İstanbul Havalimanı gidiş terminali tavan yapısı ve ışıklandırması

Aşırı yağış nedeniyle Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nda aksaklıklar yaşanmıştı

Kuveyt’in resmi haber ajansı Kuveyt News Agency’de (KUNA) 14 Kasım 2018’de paylaşılan bir habere göre hızı saatte 12 ile 42 kilometre arasında değişen rüzgarların taşıdığı yoğun bir yağmurun ülkeyi vurması bekleniyordu. The State’de 15 Kasım 2018’de yer alan başka bir haberde birçok uçuşun hava koşulları nedeniyle iptal olduğu söyleniyor. Haberde okullardaki eğitimin aynı gün içerisinde bir süreliğine durdurulduğu da ifade ediliyor. Kuveyt Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi Twitter adresinden atılan bir tweetle de okulların bir günlüğüne tatil edildiği söylenmiş.

Bakanlar Kurulu’nun 15 Kasım 2018 tarihli kararıyla tüm devlet kurumları, kamu ve özel okullardaki eğitime bir günlüğüne ara verilmesine karar verildi.

Kuveyt’ten yayım yapan başka bir haber sitesi Khaleej Times’da Birleşik Arap Emirlikleri havayolu firması Emirates’in 15 Kasım 2018’de birçok uçuşunu iptal ettiği bilgisi yer alıyor. Uçuşların bir kısmı ise Manama, Dubai ve Damman üzerinden gerçekleştirilmiş. Kuveyt Uluslararası Havalimanı’na giden yolların aşırı yağış nedeniyle 12 saatliğine kapandığı bilgisine Arab News’un 15 Kasım tarihli haberinden ulaşılıyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları bu anların videosunu paylaşmış. 

Sonuç olarak videonun İstanbul Havalimanı’nın tavanından akan suları gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu video, Kuveyt’te 14 Kasım 2018’de başlayan yoğun yağış nedeniyle Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın gidiş terminalinin tavanından akan suları gösteriyor. Kuveyt’te aşırı yağış nedeniyle 15 Kasım 2018’de okullar tatil edilmiş, birçok yol kapanmış ve bazı havayolu firmaları uçuşlarını başka şehirler üzerinden gerçekleştirmiş.

Kaynaklar

Al Jazeera, İptal olan uçuşların yeni rotası, 15 Kasım 2018

Twitter, Kuveyt Milli Eğitim Bakanlığı’nın tweeti, 15 Kasım 2018

Khaleej Times, Emirates’in iptal olan uçuşları hakkında çıkmış bir haber, 16 Kasım 2018

Arab News, Kapanan yolların bilgisi, 15 Kasım 2018

Kuwait News Agency, Hava durumu haberi, 14 Kasım 2018

The State, Kuveyt’teki havalimanının yağıştan etkilendiğinin anlatıldığı haber, 15 Kasım 2018

YouTube, Kerem Gök’ün videosu, 3 Kasım 2018

YouTube, Kuveyt’teki yağmur sırasında kaydedilmiş görüntüler, 15 Kasım 2018

YouTube, Havayolu101 isimli hesabın videosu, 13 Kasım 2018

YouTube, Kuveyt’teki havalimanın güvenlik önlemlerinin anlatıldığı bir video, 20 Kasım 2016

Facebook, Bir yolcunun Kuveyt Uluslararası Havalimanı’ndan paylaştığı fotoğraf, 16 Kasım 2018

Instagram, Kuwait Today’in videosu

Debenhams, Mağazaların Dünya üzerindeki konumlarının listesi

Google Haritalar, Sokak görünümü özelliği sayesinde Kuveyt’teki Havalimanı gidiş terminalinden çekilmiş bir görüntü, Kasım 2018

Google Haritalar, Debenhams mağazasının havalimanı içerisindeki konumu

İstanbul Havalimanı, Havalimanında yer alan mağazaların listesi

Kuveyt Uluslararası Havalimanı, Birinci kat terminali krokisi

Kuwait Times, Havalimanı hakkında çıkmış bir haber