Videonun Kılıçdaroğlu’nun Danimarka parlamentosunda alay konusu olduğunu gösterdiği iddiası

İDDİA: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Danimarka parlamentosunda alay konusu oldu.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Danimarka parlamentosunda alay konusu olduğu iddia edildi. Buna göre videodaki kadın parlamenter, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında bir konuşma yaparken gülmeye başlıyor ve dinleyiciler de kendisine katılıyor.

Şubat 2020’de Facebook’a yüklenen video, şimdiye kadar 18 bin kişi tarafından paylaşıldı ve 383 bin kez görüntülendi.

Ancak videonun Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danimarka parlamentosunda alay konusu olduğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Ekim 2019’da kaydedilen video, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in ülkede kalan son dört sirk filinin devlet tarafından satın alınarak emekli edilmesi hakkında yaptığı konuşma sırasında kaydedilmiş. Yani görüntülerin Kılıçdaroğlu ile uzaktan yakından ilgisi yok.

Konuşma sirk hayvanlarının “emekliliği” hakkında

Euronews tarafından yayınlanan görüntülerin orjinaline, YouTube üzerinden ulaşılabiliyor. 10 Ekim 2019’da siteye yüklenen “Danimarka Başbakanı mecliste gülme krizine girdi” başlıklı videoda, Danimarka Başbakanı Frederiksen’in parlamentoda yaptığı bir konuşma sırasında gülmeye başladığı ve dinleyicilerin de ona eşlik ettiği ifade ediliyor

Euronews’in internet sitesinde, konu hakkında detaylı bir haber de var. Habere göre Frederiksen, 3 Ekim 2019’deki bir oturumda Danimarka hükümeti tarafından satın alınan dört sirk fili hakkında konuşurken gülmeye başlıyor. Haberde, Ramboline, Lara, Djunga ve Jenny isimli son sirk fillerinin, Gıda ve Balıkçılık Bakanlığı’nın onayıyla bir safari parkına kabul edildiği ifade ediliyor. Hükümetin gündeminde tüm vahşi hayvanların sirklerde yasaklanması için bir tasarı görüşeceğinin de altı çiziliyor. 

Konu hakkında bir diğer habere Danimarka’da yayın yapan TV2’nin internet sitesinde rastlamak mümkün. Haberde Frederiksen’in, devlet tarafından satın alınan dört sirk filinden biri olan Ramboline’in arkadaşlık ettiği “Ali” isimli deveden ayrılmak zorunda kalacağını ifade ederken gülmeye başladığı açıklanıyor. Fillerin sekiz ay içinde Knuthenborg Safari Parkı’na taşınacağı da belirtiliyor

Son olarak RT’de yer alan haberde Başbakan Frederiksen’in parlamentoda Ramboline’in ve Ali hakkında konuşurken kahkahalara boğulduğu ifade ediliyor. Frederiksen’in parlamentoda konuşma yaptığı sırada gülmesi 2019 yılında Türkiye’deki internet sitelerine de konu olmuş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Danimarka parlamentosunda alay konusu olduğu iddiasıyla paylaşılan videoyu yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirme kategorisine yerleştirmek mümkün. 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Euronews, Danimarka’daki filler hakkında haber, 10 Ekim 2019

TV2, Konu hakkındaki bir diğer haber, Ekim 2019

RT, Danimarka Başbakanı hakkındaki haber, 7 Ekim 2019