Videonun kostümlü kişileri Türkiye’deki bir AVM’de halay çekerken gösterdiği iddiası

İDDİA: Video, Türkiye’deki bir AVM’de halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan ve halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteren videonun Türkiye’deki bir AVM’de çekildiği iddia edildi. Gaf Ebesi isimli Twitter sayfası tarafından 1 Temmuz 2019 tarihinde paylaşılan video şimdiye kadar 2 milyon 690 bin kişi tarafından görüntülendi.

Ancak, halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteren videonun Türkiye’deki bir AVM’de çekildiği iddiası doğru değil. Video, Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center Mall of Slemani isimli AVM’de çekilmiş.

Video Irak’ın Süleymaniye şehrindeki bir AVM’den

Video, iddianın aksine Türkiye’deki bir AVM’de değil, Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center Mall of Slemani isimli AVM’de çekilmiş. City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Google Maps’te yer alan ve başka etkinliklerde çekilen görsellerine bakıldığında, videoda görülen alanın bu AVM’de yer aldığı anlaşılıyor.

City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Facebook sayfasında iddiaya konu olan videonun farklı açılardan çekilmiş bir hali mevcut.

Her perşembe ve cuma AVM’de benzer gösteriler yapılıyor

City Center Mall of Slemani isimli AVM’nin Facebook sayfasında paylaşılan gönderide her perşembe ve cuma akşamı farklı karakterler ile benzer performanslar sergilendiği belirtilmiş.

Sonuç olarak halay çeken dinozor, Batman, Örümcek Adam ve Star Wars kostümlü kişileri gösteren videonun Türkiye’deki bir AVM’de çekildiği iddiası doğru değil. Video Irak’ın Süleymaniye şehrindeki City Center of Slemani isimli AVM’de çekilmiş. Bu iddia yanlış bilginin 7 yaygın türünden çarpıtmaya örnek olarak gösterilebilir.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Google Maps, Videonun çekildiği alanın yer aldığı AVM’den başka bir fotoğraf, Haziran 2017

Facebook, AVM’nin Facebook sayfasında paylaştığı etkinliğe dair video, 29 Haziran 2019

Facebook, AVM’de benzer etkinliklerin yapıldığına dair paylaşım, 17 Haziran 2019