Videonun Malezya eski Başbakanı’nın evinden çıkan paraları gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Yolsuzluk yapan Malezya eski Başbakanı’nın evinden çıkan paralar.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Sözcü, Mynet gibi haber sitelerinde paylaşılan bir videonun Malezya eski Başbakanı Necip Rezak’ın yolsuzluk ile elde ettiği mücevher, değerli eşya ve paraların Rezak’ın evinden çıktığını gösterdiği iddia edildi. Twitter’da yapılan bir paylaşım 13 bine yakın beğeni, 6 binden fazla retweet aldı. İddia, Bilir Dişi isimli Facebook sayfasında ise 2 binden fazla paylaşım 55 bin görüntülenme aldı.


Ancak videonun Malezya eski Başbakanı Necip Rezak’ın evinden çıkan paraları gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 2016 yılında Malezya Sabah Su İşleri Başkanlığı’ndaki yolsuzluk soruşturmasında ele geçirilen para ve mücevherleri gösteriyor.

Malezya Yolsuzluk Karşıtı Komisyon tarafından Ekim 2016 tarihinde yürütülen operasyon ile, Sabah Su İşleri Başkanlığı’nda çalışan iki üst düzey yetkilinin ofisinde kutular içerisinde 3 milyon Malezya Ringiti’nin (3,38 milyon TL) bulunduğu tespit edilmişti. Ayrıca mücevher, lüks kol saatleri, çantalar ve 9 lüks araba gibi değerli eşyalarla birlikte 2010 yılından bu yana 52 milyon Malezya ringiti (58 milyon TL) değerinde usulsüz bir şekilde para kazandıkları tespit edilmişti.

Malezya Yolsuzluk Karşıtı Komisyon Başkanı Datuk Azam Baki’nin 5 Ekim 2016 tarihinde yaptığı basın açıklamasının videosunda ele geçirilen para ve değerli eşyalar da görülebiliyor;

Soruşturma devam ettikçe toplamda 114.5 milyon Malezya Ringiti (128 milyon TL) değerinde paraya el konulmuştu.

Malezya Yolsuzluk Karşıtı Komisyon’un internet sitesinden komisyonun faaliyetlerine bakılabilir.

Malezya’da Rezak seçimleri kaybetti

9 Mayıs tarihinde Malezya’da 60 yıldan fazladır ülkeyi yöneten parti seçimleri kaybetti. Malezya eski Başbakanı Necip Rezak’a ve eşine seçimi kaybetmesinin ardından yurt dışına kaçabileceği gerekçesiyle yurt dışı yasağı getirildi. Rezak’ın kurduğu kalkınma fonuyla ilgili yolsuzluk yaptığı ve kara para akladığı iddiaları bulunuyor. Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad yaptığı açıklamada Rezak’ı suçlamaya yetecek bağlantıların olduğunu ifade etmişti.

Malezya polisi Rezak’ın evindeki para ve mücevherlere el koydu

17 Mayıs 2018 tarihinde Malezya polisi başlattığı operasyonla eski Başbakan Rezak’ın evinde 284 kutu, 72 bavula el koydu. El konulan çanta ve kutularda, mücevher ve nakit para  bulundu. Operasyonu yürüten Amar Singh yaptığı açıklamada el konulan kutu ve çantalarda ne kadar mücevher ve para olduğunu bilmediklerini aktardı. Ayrıca yapılan aramada Razek’in mülkünde para sayma makinası olduğu da belirtildi.

SON GÜNCELLEME:

  • Malezya eski Başbakanı Rezak’ın 17 Mayıs tarihinde evinde yapılan operasyonla ilgili bilgiler eklendi. 21 Mayıs 2018 14:00

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

New Straits Times, Sabah Su İşleri yolsuzluğu haberi, 6 Ekim 2016

YouTube, NST Online kanalında Malezya Yolsuzluk Karşıtı Komisyon Başkanı'nın operasyona ilişkin açıklaması, 5 Ekim 2016

Malezya Yolsuzluk Karşıtı Komisyon'un web sitesi

Reuters, Malezya eski Başbakanı Necip Rezak'ın seçimi kaybetmesine ilişkin haber, 15 Mayıs 2018

Reuters, Malezya'nın yeni Başbakanı'nın yurt dışı çıkış yasağına ilişkin açıklaması, 12 Mayıs 2018

The Guardian, Malezya eski Başbakanı Rezak'ın evine yapılan aramada ele geçirilenlerle ilgili haber, 18 Mayıs 2018

New Straits Times, Malezya eski Başbakanı'na dair yürütülen operasyona ilişkin haber, 20 Mayıs 2018