Videonun Rusya’daki Türk pilotların şovunu gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Türk pilotlarının Rusya’da yaptığı gösteriye ait.

YANLIŞ

21 Mart 2019 tarihinde “Gönül Dağılı” isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan bir videonun Türk pilotlarının Rusya’da gerçekleştirdiği gösteriye ait olduğu iddia edildi. Arka fonunda Mustafa Yıldızdoğan’ın seslendirdiği “Bizim Türkümüz” şarkısının yer aldığı söz konusu gönderi 2 milyon kez görüntülendi, 43 bin kişi tarafından paylaşıldı ve 18 bin etkileşim aldı.

Fakat videonun Türk pilotlarının Rusya’da yaptıkları gösteriyi kaydettiği iddiası doğru değil. Video, “Essential RC” adlı YouTube hesabı tarafından Aerofly RC 7 isimli uçuş simülatörü aracılığıyla oluşturulmuş. Dolayısıyla görüntüdeki uçaklar gerçek uçak değil; uçağın modeli ise Mikoyan Gurevich firmasının MiG-29 olarak adlandırılan Rus askeri uçağı.

Videodaki ipuçları asıl kaynağa götürüyor

Türk pilotlarının Rusya’da gösteri yaptığı öne sürülen videonun sağ üst köşesinde Essential RC yazdığı görülüyor. RC Essential’ın Facebook sayfasına bakıldığında, söz konusu videonun orijinal halini bulmak mümkün. YouTube hesabındaki “RC,” Remote Control (Uzaktan Kontrol) anlamına geliyor, dolayısıyla bu sayfanın uzaktan kumandayla yönlendirilen ve uçuş simülatörleriyle hazırlanan videoları paylaştığı söylenebilir.


“Essential RC” ibaresi videonun kaynağı hakkında bilgi veriyor.

 Videonun orijinali ve künye bilgileri

Şarkı videoya sonradan eklenmiş

İlk defa 7 Mart 2019’da paylaşılan videonun orijinali 11 dakika ve tamamı uçuş simülatörünün görüntüleri ve seslerinden oluşuyor. Türk pilotlarının gösterisi olduğu iddia edilerek paylaşılan video ise kısaltılmış ve üstüne şarkı eklenmiş. Arka fona eklenen şarkı, MYD Müzik Film Yapım’ın bilgilerine göre sözleri Bekir Sıtkı Erdoğan, müziği Mustafa Yıldızdoğan’a ait Bizim Türkümüz isimli şarkı.

Başka hesaplar kaynağın üstünü kapatarak videoyu paylaştı

“Hasret Kokan Sevgiler” isimli Facebook sayfalarında Essential RC olarak belirtilen kaynak kapatılarak Türk bayrağı eklenerek manipüle edildi. “Yer Rusya Türk pilotları sahnede” metniyle paylaşılan söz konusu gönderi 140 bin kez izlendi.

Hatalı ilişkilendirilen ve manipüle edilen video, orijinalinden daha çok izlendi

7 Mart 2019 tarihinde paylaşılan orijinal video YouTube’da 8 bin kez görüntülenirken, gerçeği yansıtmayan video sadece iddianın yer aldığı tek bir hesap üzerinden bile bir hafta içinde 2 milyon kişiye ulaştı.

Sonuç olarak video, Rusya’da Türk pilotlarının gerçekleştirdiği gösteriye ait değil. Essential RC isimli hesaba ait video MiG-29 uçağının Aerofly RC 7 uçuş simülatörü aracılığıyla yaratılan görüntülerden oluşuyor.

Kaynaklar

YouTube, Essential RC videonun orijinali, 7 Mart 2019

Aerofly RC 7

YouTube, Essential RC

YouTube, Mustafa Yıldızdoğan “Bizim Türkümüz” 6 Haziran 2015

Facebook, Essential RC

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Teyit ekibinin farklı alanlarda ürettiği mini belgeselleri daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.  

Kaynaklar

YouTube, Essential RC videonun orijinali, 7 Mart 2019

Aerofly RC 7

YouTube, Essential RC

YouTube, Mustafa Yıldızdoğan “Bizim Türkümüz” 6 Haziran 2015

Facebook, Essential RC