Videonun Şam’a yönelik füze saldırısının durdurulduğunu gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Şam’a yönelik füze saldırısı hava savunma sistemleri tarafından durduruldu.

YANLIŞ

Sosyal medyada ve Aydınlık, Ulusal Kanal gibi haber sitelerinde paylaşılan bir videonun ABD’nin Şam’a yönelik yaptığı füze saldırılarını etkisiz hale getirdiğini gösterdiği iddia edildi.

Ancak videonun ABD’nin 14 Nisan’da Suriye’ye düzenlediği saldırı sırasında kullandığı füzeleri durduran Suriye’nin hava savunma sistemlerini gösterdiği iddiası doğru değil. Video, 26 Mart 2018’de Suudi Arabistan hava savunma sistemlerinin Riyad üzerindeki Yemen Husi misillerini füze savunma sistemleri tarafından durdurulduğunu gösterdiği iddia edilerek paylaşılmıştı.

El Arabiya’ya Mart ayında gönderilen videodan

El Arabiya tarafından 26 Mart 2018 tarihinde paylaşılan haberde, Suudi Arabistan’ın Yemen misillerini engellediği belirtilmişti. El Arabiya’ya gönderilen video, Yemen’deki Husi militanlarının Suudi Arabistan’a gönderdiği füzeleri gösterdiği belirtilerek paylaşılmıştı.

Kaynaklar:

El Arabiya, Suudilerin füze saldırısını gösteren video, 26 Mart 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

El Arabiya, Suudilerin füze saldırısını gösteren video, 26 Mart 2018