Videonun Suriye’deki bir stadyumda ‘Çav Bella’ şarkısını söyleyen taraftarları gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Suriye’nin Lazkiye kentindeki bir stadyum.  

DOĞRU

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videonun, Suriye’nin Lazkiye kentindeki bir stadyumda yer alan taraftarları gösterdiği iddia edildi. Videoda taraftarların “Bella Ciao” isimli şarkıyı söylediği de fark edilebiliyor.


Bir kullanıcı tarafından 21 Ocak 2019’da Twitter’da paylaşılan video 2 bin kullanıcı tarafından beğenildi. Buna karşılık bazı kullanıcılar ise söz konusu videonun Suriye’den olmadığına yönelik iddialarda da bulundu.

Videonun Suriye’deki bir stadyumda bulunan taraftarları gösterdiği iddiası doğru. Görüntülerde yer alan ve Bella Ciao şarkısını söyleyen Ultras Blues isimli taraftar grubu Suriye’nin Lazkiye şehrini temsil eden takımlardan biri olan Hutteen SC’yi destekliyor. Görüntüler ise 21 Eylül 2018’de Hutteen SC ve Taliya SC kulüpleri arasında oynanan Suriye Birinci Ligi’nin açılış haftasında kaydedilmiş.

Huttten SC Lazkiye şehrinin takımı

Söz konusu videonun, Hutteen SC’yi destekleyen Ultras Blues isimli taraftar grubu tarafından 24 Eylül 2018’de video paylaşım sitesi YouTube yüklendiği görülebiliyor. Aynı video yine grubun Facebook hesabında da paylaşılmış. Ayıca videonun sol altında şarkının ve grubun isminin de yer aldığı fark ediliyor. 

Ultras Blues’un bu paylaşımına yorum olarak gönderilen ve başka bir açıdan çekilen görüntülerde de grubun Bella Ciao’yu söylediği anlar görülebiliyor.

Ultras Blues isimli taraftar grubunun Ciao Bella şarkısını söylediği görüntüler ise 21 Eylül 2018’de Hutteen SC ve Taliya SC kulüpleri arasında Esad Stadyumu’nda oynanan Suriye Birinci Ligi’nin ilk hafta maçından. Hutteen SC’nin 1-0’lık skorla galip geldiği maçın hikayesinin anlatıldığı bir videoda da söz konusu şarkının söylendiği ana dair görüntüler izlenebiliyor.

Yine Ultras Blues’un Facebook hesabından paylaşılan ve farklı bir açıdan çekilen bir başka videoda da taraftarların Bella Ciao isimli şarkıyı söylediği görülebiliyor. Hutteen SC’yi destekleyen taraftarlar maçları izlerken çeşitli enstrümanlar da kullanıyor.

Hutteen SC maçlara mavi beyaz formayla çıkıyor.

Taraftarların üzerindeki formalarda Hutteen ifadesinin yer aldığını fark etmek mümkün.

1945 yılında kurulan ve Suriye Birinci Ligi’nde mücadele eden Hutteen SC şu an ligde 8. sırada bulunuyor. Hutteen SC’nin logosunda da Lazkiye ifadesinin de yer aldığı fark edilebiliyor. Takım iç saha maçlarını ise Lazkiye’deki 28 bin izleyici kapasiteli Esad Stadyumu’nda oynuyor. Google’a Esad Stadyumu’ndan yüklenen Şubat 2018 tarihli bir fotoğrafta da Ultras Blues grubunun maçtaki yerini aldığı görülebiliyor.

Lazkiye’de iç savaşın devam ettiği 2017 yılında, şehrin iki büyük takımı Tishreen ve Hutteen karşı karşıya gelmiş, maçı da binlerce taraftar stadyumdan takip etmişti.

Sonuç olarak görüntülerin Suriye’deki bir stadyumda bulunan taraftarları gösterdiği iddiası doğru. Ultras Blues isimli taraftar grubu Lazkiye takımlarından Hutteen SC’yi destekliyor. Görüntüler ise 21 Eylül 2018’de Suriye Birinci Ligi’nin ilk haftasında kaydedilmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Ultras Blues tarafından çekilen görüntüler, 24 Eylül 2018

Facebook, Ultras Blues’un paylaştığı aynı video, 24 Eylül 2018

YouTube, Suriye Birinci Ligi’nin ilk karşılaşmasından görüntüler, 24 Eylül 2018

Facebook, Ultras Blues’un Bella Ciao şarkısını söylediği başka bir video, 4 Ekim 2018

Facebook, Hutteen SC’nin maçtan önce çekilen bir fotoğrafı, 6 Mart 2018

Goalzz.com, Takımın bir maçtan önce çekilen fotoğrafı

Facebook, Ultras Blues grubunun bir maçtan çekilmiş fotoğrafı, 4 Aralık 2018

Facebook, Ultras Blues grubunun başka bir fotoğrafı, 21 Ocak 2018

Hutteensc.com, Klubün tarihçesi, 17 Mart 2018

Eurosport, Suriye Birinci Ligi puan durumu

Weltfussballarchiv, Hutteen SC

Wikipedia, 2017-2018 Suriye Birinci Ligi

Google Haritalar, Esad Stadyumu

Google Haritalar, Ultras Blues’in Esad Stadyumu’nda çekilen fotoğrafı, Şubat 2018

Sputnik, Lazkiye’nin iki büyük futbol takımı derbi oynadı, 22 Şubat 2017