Videonun Suudi Arabistan’da araba süren kadınların dövüldüğünü gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Suudi Arabistan’da kadınların araba sürmesine engel olan yasağın kalkmasının ardından erkekler araba süren kadınları dövdü.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla, Suudi Arabistan´da, kadınların araba kullanmalarına izin verilmesinin ardından yolları kesen erkeklerin kadınları arabalarından çıkartıp linç ettikleri iddia edildi. Bu video, Atatürk Sevdalıları isimli Facebook sayfasında 7 binden fazla, Şüpheci Tanrı isimli Facebook sayfasında ise 4 bine yakın paylaşıldı. Ayrıca Twitter’da da pek çok hesap tarafından paylaşıldı.


Ancak bu video ile birlikte paylaşılan, Suudi Arabistan’da araba süren kadınların arabadan çıkarılarak linç edildiği iddiası doğru değil. Video, 2014 yılında Riyadh’ta bir alışveriş merkezinde bir kadını kaçırmak isteyen silahlı adamın, içlerinde güvenlik görevlilerinin de olduğu bir grup tarafından yakalanma anına ait.

Arapça yayın yapan ve şüpheli haberleri resmi kaynaklardan doğrulayan No Rumors isimli web sitesinde ve Twitter hesabında da bu videonun kadınların araba kullanmasıyla bir ilgisi olmadığı aktarıldı.


“Mitlerle Savaş” isimli Facebook sayfasında da bu videonun kadın sürücüleri linç edenleri gösterdiği iddiasının yanlış olduğunu belirtti.

Kadınları tehdit eden bir kişi gözaltına alınmıştı

Suudi Arabistan’da kadınların araba sürmesi önündeki yasağın kalkacağının 26 Eylül’de açıklanmasının ardından bir adam sosyal medya hesabından araba kullanan kadınları ve arabalarını yakmakla tehdit etmişti. CNN’in haberine ve Suudi Arabistan yetkililerinin Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre 29 Eylül’de bu kişi gözaltına alındı.

Ayrıca bu kararın açıklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı açıklamada kadın ve erkek için geçerli olan trafik kurallarına uyulması konusunda hassas olduklarını ve güvenliği bozacak herhangi bir harekete izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

YouTube, Riyadh’ta alışveriş merkezinde bir kadını kaçırmak isteyen silahlı adamın yakalanma anına dair görüntüler, 20 Ekim 2014

No Rumors, Videonun kadınların araba kullanmasıyla ilgili olmadığına dair haber, 29 Eylül 2017

Twitter, Videonun kadınların araba kullanmasıyla ilgili olmadığına dair paylaşılan tweet, 29 Eylül 2017

Facebook, Videonun kadın sürücüleri linç edenleri gösterdiği iddiasının yanlış olduğuyla ilgili paylaşım, 2 Ekim 2017

Twitter, Araba kullanan kadınları ve arabalarını yakmakla tehdit eden adamın gözaltına alındığına ilişkin paylaşım, 29 Eylül 2017

CNN, Araba kullanan kadınları ve arabalarını yakmakla tehdit eden adama ilişkin haber, 29 Eylül 2017

Twitter, İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasının yer aldığı tweet, 28 Eylül 2017