Videonun tek tuşla renk değiştirebilen Lamborghini aracı gösterdiği iddiası

İDDİA: Videoda tek tuşla Lamborghini marka aracın rengi değişiyor. 

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videoda, Lamborghini marka aracın tek tuşla renginin değiştirildiği iddia edildi. Videoda, araba anahtarının dokunmatik ekranı kullanılarak Lamborghini marka aracın saniyeler içinde sarı, kırmızı, mor, mavi, beyaz ve desenli dış kaplamasının renginin değiştiği görülüyor.

Dr. Kash Sirinanda isimli Twitter kullanıcısı tarafından 13 Nisan 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan video, şimdiye kadar 956 bin kez görüntülendi. Video diğer sosyal medya platformlarında da paylaşıldı. Kcee Joe Tv isimli YouTube sayfası tarafından paylaşılan video yaklaşık 10 bin görüntülenme aldı.

Ancak videonun araba anahtarından rengi değiştirilebilen Lamborghini marka aracı gösterdiği iddiası doğru değil. Bir video sanatçısı tarafından dijital olarak üretilmiş. Videoyu sosyal medyada ilk paylaşan, Iskander Utebayev isimli tasarımcı. “bat.not.bad “ isimli Instagram sayfasında 12 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan video şimdiye kadar yaklaşık 920 bin kez görüntülendi.

Tasarımcının gelecek araba konseptleri üzerine başka çalışmaları da var

“bat.not.bad” Utebayev’in gelecek araba konseptleri üzerine çalışmalarını paylaştığı bir Instagram sayfası. Tasarımcı, sayfada genellikle geleceğin araba anahtarları üzerine paylaşımlar yapıyor. Sayfada paylaşılan ve yine geleceğin araba konseptlerini gösteren başka bir videoda ise elektronik kol saati ile uzaktan araba çalıştırılıyor.

Videonun nasıl hazırlandığına dair internette videolar var

Bu videoda olduğu gibi Adobe’un After Effects programını kullanarak dijital ortamda nesnelerin rengini değiştirmek mümkün. Programı kullanmak için YouTube platformu başta olmak üzere internette bir çok öğretici video var. Onlardan biri J FX isimli YouTube kullanıcısı tarafından 12 Haziran 2013 tarihinde paylaşılan video.

İnternette aynı şekilde dijital ortamda üretilen başka videolar da var

Bu video araba renginin saniyeler içinde değiştirildiğini iddia eden ilk ve tek video değil. ATA CluB isimli Youtube sayfası tarafından 19 Aralık 2014 tarihinde paylaşılan videoda, yine Lamborghini marka bir aracın rengi araba anahtarından saniyeler içinde değiştiriliyor.

ABD’de yayın yapan teyit platformu Snopes da araçların renklerinin değiştirildiği bu tarz videoların After Effects programı kullanılarak görsel efektlerle yapıldığını doğruladı.

İddialara neden olan 2007 yılındaki başka bir iddia

İnternette bir süredir dolaşımda olan bu iddia ilk olarak 2007 yılında arabalarla ilgili haberler yapan bir internet sitesinde paylaşıldı. İddiada Nissan’ın paramagnetik boya adıyla geliştirdiği bu teknolojiyle renkleri değişebilen araçlar üretebileceği belirtiliyordu. Ancak bu iddia da doğru değil. Henüz bu şekilde bir teknoloji geliştirilmedi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, After Effects programında araçların renginin nasıl değiştirildiğine dair öğretici video, 12 Haziran 2013

YouTube, Tek tuşla Lamborghini aracın renginin değiştirildiği iddia edilen eski tarihli video, 19 Aralık 2014

Snopes, After Effects programında arabaların renklerinin değiştirildiğine dair teyit, 13 Ocak 2014

Instagram, Iskander Utebayev’in tasarımlarını paylaştığı sayfa

Instagram, Videonun sosyal medyada ilk paylaşımı, 12 Nisan 2019

Behance, Utebayev’in diğer tasarım işlerine dair sayfası

Instagram, Utebayev’in başka bir gelecek araba konsepti tasarımı, 6 Şubat 2019

Internet Archive, Nissan’ın 2007 yılında bu teknolojiyi kullandığı iddiasına dair içerik, 7 Kasım 2007