Videonun trafik ışıklarına uyan ördekleri gösterdiği iddiası

İDDİA: Video, Almanya’daki ördeklerin yolda karşıdan karşıya geçerken trafik ışıklarına uyduğunu gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan videonun, Almanya’daki bir sokakta karşıdan karşıya geçen ördeklerin trafik ışıklarına uyduğunu gösterdiği iddia edildi. Videoda, araç yolunun kenarına gelen sekiz ördek trafik ışığında kırmızı yanarken kaldırımda bekliyor; yeşil ışık yanınca ise yaya yolundan karşıya geçiyor.

Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Berlin Temsilciliği Direktörü Alper Üçok tarafından 25 Şubat 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan video, şimdiye kadar 775 bin kez görüntülendi. Bir Facebook sayfası tarafından 26 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan video ise şimdiye kadar iki milyondan fazla görüntülenme aldı.

Ancak videonun Almanya’daki ördeklerin trafik ışıklarına uyduğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Alman sosyal medya pazarlama şirketi Medien Saarland tarafından dijital ortamda üretilmiş.

Ördeklerin hareketleri videonun dijital ortamda yapıldığını gösteriyor

Ördeklerin yolda karşıya geçmek için yürümeye başladıklarındaki ayak hareketleri, video yavaşlatılarak incelendiğinde, ördeklerin videoya sonradan eklendiğini gösteriyor. ABD’li teyit platformu Snopes, France 24 isimli televizyon kanalının teyit ekibi The Observers ve Twitter’daki Hoax Eye isimli teyit platformu da videonun Medien Saarland tarafından dijital ortamda üretildiğini doğruladı.

Videoyu ilk paylaşan, sosyal medya pazarlama şirketi Medien Saarland

Medien Saarland isimli sosyal medya pazarlama şirketi, internet sayfalarında çalışmalarını; viral, etkileşimli, heyecan verici, çeşitli ve geleceğe yönelik olarak yorumluyor. Şirketin viral videolarından biri de Almanya’daki ördeklerin trafik ışıklarına uyduğunu gösteren bu video internette ilk olarak Medien Saarland şirketi tarafından paylaşıldı. Şirketin videoyu ne amaçla ürettiği bilinmiyor. Ancak şirket yetkililerinden Sven Herzog verdiği bir röportajda videonun trafik eğitimi için iyi bir video olduğunu belirtmiş.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Medien Saarland, Şirketin çalışmaları hakkındaki bilgi

YouTube, Videonun ilk paylaşımı, 4 Mayıs 2018

Snopes, Videonun Almanya’da trafik ışıklarına uyan ördekleri gösterdiği iddiasına dair teyit, 17 Mayıs 2018

The Observers, Videonun trafik ışıklarına uyan ördekleri gösterdiği iddiasına dair teyit, 31 Mayıs 2018

Twitter, Hoax Eye isimli doğrulama sayfası tarafından paylaşılan videoya dair teyit, 17 Mayıs 2018

Snopes, Videonun yakınlaştırılmış ve yavaşlatılmış hali

Sol.de, Şirket yetkilisinin söz konusu video hakkında verdiği röportaj,  7 Mayıs 2018