Videonun Türkiye tarafından yapılan bombalamayı gösterdiği iddiası

İDDİA: Video Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türkiye’nin yaptığı bombalamayı gösteriyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye’de Türkiye tarafından yapılan bombalamayı gösterdiği iddia edildi. 

Bir kullanıcı tarafından 9 Ekim 2019’da Twitter’a yüklenen video, şimdiye kadar 10 bin kez görüntülendi. Videoda düşen bir bombadan korunmak için yere yatan kişiler de fark edilebiliyor. 

Ancak videonun Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türkiye tarafından atılan bir bombayı gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasından aylar önce Rusya’nın Suriye’de yaptığı bir hava operasyonundan olduğu ifade edilerek paylaşılmış.

Video eski tarihli

Bahsi geçen görüntülerin orijinal halinin ilk olarak 8 Temmuz 2019’da video paylaşım sitesine yüklendiğini söylemek mümkün. Havadan atılan bir bombanın patlama anının yer aldığı videonun açıklamasında ise “İdlib’e bağlı Kafr Ein kentindeki cihatçı gruplara yapılan hava saldırısı” ifadesi yer alıyor. 

Buna ek olarak yine aynı görüntünün Suriye’de gerçekleştirilen bir bombalamadan olduğu iddiasıyla 9 Temmuz 2019’da paylaşıldığı görülebiliyor

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türkiye tarafından yapılan bir bombalamayı gösterdiği iddiasıyla paylaşılan videonun sosyal medyada en çok rastlanan yanlış bilgi türünden “hatalı ilişkilendirme” olduğu söylenebilir.

Kaynaklar

YouTube, Videonun orijinal hali, 8 Temmuz 2019

YouTube, Videonun başka tarihli bir paylaşımı, 9 Temmuz 2019

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Videonun orijinal hali, 8 Temmuz 2019

YouTube, Videonun başka tarihli bir paylaşımı, 9 Temmuz 2019