Videonun Türkiye’deki bir kreşte çocukları döven öğretmeni gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Türkiye’deki bir kreşte çocuklara şiddet uygulayan öğretmen bulunamıyor.  

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygınlaşan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen videonun Türkiye’de bir kreşte öğretmenin çocukları dövdüğünü gösterdiği iddia edildi. Ayrıca öğretmenin kim olduğunun ve hangi kreş olduğunun bilinmediği de eklendi. Video, Adana isimli Facebook sayfasında 25 binden fazla kişi tarafından paylaşıldı.

Ancak iddia doğru değil. Video, 2016 yılında Çin’in Huoqiu eyaletinde bir kreşte çekildi.

22 Aralık 2016 tarihinde Çin’in Huoqiu eyaletinde bulunan Sanliu Kreşi’nin güvenlik kameraları tarafından çekilen görüntüler 25 Aralık 2016’da internete yüklendi. Videoda, kreş öğretmeninin dans gösterisi için hazırlanan öğrencilere vurduğu ve tekme atarak şiddet uyguladığı görülüyor.

Velilerin şikayeti üzerine ise Huoqiu eyaleti Eğitim Bürosu yetkilileri gazetecilere olaydan sonra dersi veren bütün kadın öğretmenlerin uzaklaştırıldığını ve olayın incelendiğini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan açıklama

teyit.org‘un analizinden birkaç gün sonra iddia tekrar yaygınlaştı. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklama yaparak videonun Türkiye’de çekilmediğini ifade etti.

SON GÜNCELLEME: 10/01/2018 -10:40

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın video hakkında yaptığı açıklama eklendi.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar:

Daily Mail, Çin’in Huoqiu eyaletinde yer alan Sanliu Kreşi ile ilgili haber, 26 Aralık 2016

CZTV, Kreşte yaşananlara ilişkin görüntüler, 27 Aralık 2016

Haonanren, Öğretmenin çocuğa şiddet uygulaması ile ilgili haber, 4 Ocak 2017

Haonanren, Huoqiu eyaleti Eğitim Bürosu’nun açıklaması ile ilgili haber, 4 Ocak 2017