Videonun türkü dinlerken ağlayan bebeği gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Türkü dinlerken ağlayan bebek.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, bir bebeğin türkü dinlerken ağladığı iddia edildi. Facebook’ta türkü söylenirken duygulanıp ağlamaya başlayan bebeğin videosu yaklaşık bir yıl önce Kızılmak Türkü Diyarı adlı sayfada paylaşılmıştı. Video 5 milyondan fazla görüntülenme ve 163 bin paylaşım aldı.


Ancak videonun bebeğin türkü dinlerken ağladığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video montajlanmış.

Videonun orijinali Kanada’dan

Videonun orijinali ise ilk olarak Alain Leroux tarafından 18 Ekim 2013 tarihinde paylaşıldı. Videoda, Kanada’nın Ontorio eyaletinde yaşayan Leroux ailesinin 10 aylık bebeğinin, annesi şarkı söylemeye başladığında ağladığı görülüyor. Storyful tarafından da lisans hakları satın alınan bu video, CNN International’da da yayınlanmıştı.

Videonun viral hale gelmesinin ardından ise bebek ve ailesi 2013 yılında Ellen DeGeneres’ın programına konuk olmuşlardı. Programda bebek ve ailesini birlikte görebilmek mümkün.

Türkiye’de dolaşıma giren videoda ise Abdullah Papur’un “Ah Anam Ah” adlı türküsünü söyleyen birinin sesi duyuluyor.

 

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Storyful Family'nin lisans hakkını aldığı video, 8 Nisan 2016

YouTube, CNN'in ağlayan bebeğe yer verdiği video, 31 Ekim 2013

YouTube, The Ellen DeGeneres Show'a konuk olan aile, 17 Aralık 2014

YouTube, Abdullah Papur'un seslendirdiği şarkı