Videonun Umman’da doğum günü için balona bağlanıp düşen adamı gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Umman'da doğum günü sürprizi olarak balonlara bağlanan adam düşüp hayatını kaybetti ve cesedi 3 gün sonra bulundu.

YANLIŞ

Ensonhaber, Yeni Akit, GZT.com ve Süper HaberTv gibi internet siteleri tarafından haberleştirilen bir videonun, Umman’da doğum günü kutlaması için balonlarla uçurulan ve balonlara bağlı iplerin kopmasının ardından yere düşerek hayatını kaybeden bir adamı gösterdiği iddia edildi. İddiaya göre, balonlara bağlı iplerin kopmasının ardından yere düşerek hayatını kaybeden kişinin cesedine ise üç gün sonra ulaşıldı.

Ensonhaber.com tarafından 16 Ekim 2018’de Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından beğenildi. Video ayrıca 181 bin görüntülenme sayısına da ulaştı. Bununla birlikte söz konusu video Suudi Arabistan’dan olduğu iddiasıyla da bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

Reklam için üretilen video başka bir kurtarma görüntüsüyle birleştirilmiş

Ancak videonun, Umman’da doğum günü sürprizi olarak balonlarla uçurulan ve daha sonra düşerek hayatını kaybeden bir kişiyi gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu video iki farklı videonun birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Bir kişinin balonlara bağlı bir sandalye ile gökyüzüne uçurulduğu videonun ilk kısmı, Dubai’deki bir emlak firmasının reklamına ait. Videonun ikinci kısmı ise Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) bir dağa tırmanırken Eylül 2018’de hayatını kaybeden Asyalı bir kadının kurtarılma anına ait görüntülerden.

Balonlara bağlı sandalyeyle gökyüzüne gönderilen bir kişinin olduğu videonun, “Misfits Content Creators” isimli kullanıcı tarafından 5 Eylül 2016’da video paylaşım sitesi YouTube’a yüklendiği görülebiliyor. Videonun sonunda ise “yakında bu manzara senin olabilir” şeklinde bir ifadenin yer aldığı fark edilebiliyor. Söz konusu bu gönderme ise Dubai’de bulunan ve Emaar emlak firması tarafından yapılan Dubai Creek Harbour isimli bir konut projesini konu alıyor.

Misfits Content Creators’ın benzer reklamlar ve yaratıcı videolar çektiğini söylemek mümkün. Misfits Content Creators resmi internet sitesinde kendisini komik ve paylaşılabilir videolar yapan bir kuruluş olarak tanımlıyor. Buna ek olarak kuruluş, Instagram hesabında farklı fikirlerle, eğlenceli videolar üretmeyi sevdiğini ifade ediyor.

Eğlenceli videolar üreten Misfits Content Creators’ın, farklı kuruluşlar için çektiği reklamlara da ulaşmak mümkün. Misfits Content Creators’ın Grinta isimli bir uygulama için çektiği reklamda kişilerin kafalarını timsahların ağızlarına soktuğu görülebiliyor. Başka bir videoda ise balonlarla havaya yükselen kişinin araba motoru takılmış oyuncak bir arabaya bindiği fark ediliyor.

Misfits Content Creators, 2016 yılında yayınlanan reklam filminin farklı ülkelerde benzer iddiayla paylaşılmasının ardından, Facebook hesabından bir açıklama yaparak eski reklam kampanyalarının yalan haber için kullanıldığını ifade etti.

Kurtarma görüntüleri Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçtiğimiz ay yaşanan bir kazadan

Videonun ikinci kısmında yer alan görüntüler ise Eylül 2018 BAE’de gerçekleşen bir kurtarma operasyonuna ait. Al Arabiya’da yayınlanan 22 Eylül 2018 tarihli bir haberde, Ras Al Khaimah’daki bir dağdan düşen Asyalı bir kadının ölümcül yaralar aldığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

21 Eylül 2018 tarihli başka bir haberde ise arkadaşları ve kocasıyla yürüyüş yapan 30 yaşlarındaki Asyalı bir kadının, Ghaleila Dağı’ndan düşerek hayatını kaybettiği ifade ediliyor. News Majlis isimli internet sitesi tarafından paylaşılan görüntülerde Asyalı kadın turistin sedyede taşındığı görülebiliyor.

Sonuç olarak videonun balonla havaya bırakıldıktan sonra düşerek hayatını kaybeden bir kişiyi gösterdiği iddiası doğru değil. Videonun ilk bölümü eğlenceli videolar üreterek reklamlar çeken Misfits Content Creators’a ait. Videoya daha sonra eklenen görüntüler ise Eylül 2018’de BAE’de bir dağdan düşen ve daha sonra hayatını kaybeden Asyalı bir kadını kurtarma çalışmasını gösteriyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

YouTube, Misfits Content Creators tarafından çekilen emlak reklamı, 5 Eylül 2016

Emaar.com, Dubai Creek Harbour projesi

Instagram, Misfits Content Creators’in Instagram hesabı

Misfits.ae, Sitenin hakkında kısmında yer alan açıklama

Facebook, Misfits Content Creators tarafından video hakkında yapılan yorum, 15 Ekim 2018

Al Arabiya, BAE’de hayatını kaybeden dağcı kadın hakkındaki haber, 22 Eylül 2018

News Majlis, BAE’de dağdan düşen ve daha sonra hayatını kaybeden kadın, 21 Eylül 2018