Videonun yeni İstanbul Havalimanı’nı su bastığını gösterdiği iddiası

İDDİA / Video: Yeni yapılan İstanbul Havalimanı'nı su bastı.

YANLIŞ

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan videonun İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen su baskınını gösterdiği iddia edildi. İddiayı içeren bir Facebook gönderisi 8 binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşılırken 300 binin üzerinde görüntülemeye ulaştı. Bir kullanıcı tarafından atılan ve aynı iddiayı içeren bir tweet şimdiye kadar 850’nin üzerinde beğeni ve 440 retweet aldı.

Ancak paylaşılan videonun İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşen su baskınını gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntüler incelendiğinde su baskınının gerçekleştiği yerin Atatürk Havalimanı olduğu anlaşılıyor. Bunun yanı sıra videonun ne zaman çekilmiş olduğuna dair bir araştırma yapıldığında görüntülerin 2017 yılının Temmuz ayında çekilmiş olduğu sonucuna ulaşmak mümkün.

Yeni Havalimanı TAV değil, İGA tarafından işletiliyor

İddiaya konu olan videoda su baskınının gerçekleştiği alan görülüyor. Videonun çeşitli karelerinden alanda yer alan TAV logolarını tespit etmek mümkün.

Bu durum su baskınının gerçekleştiği alanın TAV tarafından işletildiğine dair bir ipucu veriyor. Öte yandan 29 Ekim 2018’de açılışı yapılan İstanbul Havalimanı’nın İGA tarafından işletilmekte olduğu olduğu biliniyor.

15 Temmuz Sergisi, Temmuz 2017’de Atatürk Havalimanı’nda açıldı

Videonun ilk dakikasının 36. saniyesine ilerlendiğinde ise alandaki yolcuları bir sergiye yönlendiren tabelaya denk gelmek mümkün.

Her ne kadar tabelanın tamamı okunamasa da okunabilen kısımlarında “15 Tem.. Demok.. ve Milli B.. Sergi” yazıları görünüyor.

Yazılardan hareketle yapılan bir Google araması sonucunda bahsi geçen serginin “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Sergisi” olduğu sonucuna ulaşmak mümkün. 14 Temmuz 2017’de Hürriyet tarafından paylaşılan haberde dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açılışı yapılan serginin, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gidiş Katı (H) Kontuarı alanında ziyaretçilerle buluştuğu belirtiliyor.

İstanbul Havalimanı’nda ise şimdiye değin böyle bir fotoğraf sergisinin gerçekleştirildiğine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

İhlas Haber Ajansı’nın logosu 24 Ekim 2018 itibariyle değişti

İddiaya konu olan videonun sağ üst köşesinde yer alan İHA logosu videonun İhlas Haber Ajansı tarafından servis edildiğine dair bir ipucu veriyor.

Öte yandan bu logonun İHA’nın eski logosu olduğu söylenebilir. Nitekim 24 Ekim 2018’de İhlas Haber Ajansı tarafından paylaşılan bir habere göre kurumun logosunda değişikliğe gidildi. Bu bağlamda İHA’nın yeni dönemde kullandığı logoyu, servis ettiği videoların yine sağ üst köşesinde görmek mümkün.

Bu açıdan iddiaya konu olan videonun 24 Ekim 2018 tarihinden önce paylaşılmış olması gerektiği gibi bir çıkarım yapmak mümkün. Yine bu nedenle ilgili videonun 29 Ekim 2018’de açılışı yapılan İstanbul Havalimanı’nda çekilmiş olması olası gözükmüyor.

Nitekim İhlas Haber Ajansı’nın paylaştığı videolara bakıldığında iddiaya konu olan videoyu tespit etmek de mümkün. Aynı video İHA’nın Youtube hesabında “Atatürk Havalimanı’nı Su Bastı” başlığıyla 27 Temmuz 2017 tarihinde paylaşılmış.

Özetle İstanbul Havaalanı’nı su bastığı iddiasıyla paylaşılan videonun İstanbul Havalimanı’nı değil, Atatürk Havalimanı’nı gösterdiği söylenebilir. Bunun yanı sıra görüntülerin Temmuz 2017’de çekilmiş olduğu ve İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilmiş olduğu sonucuna ulaşılabiliyor.

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

İGA, Hakkımızda

Hürriyet, Bakan Arslan, Atatürk Havalimanı'nda 15 Temmuz Sergisi'ni gezdi, 14 Temmuz 2017

İHA, İşte İHA'nın yeni logosu, 24 Ekim 2018

İHA, Hindistan'ı vuran Gaja kasırgası 35 can aldı, 17 Kasım 2018

Youtube, İHA - Atatürk Havalimanı'nı Su Bastı, 27 Temmuz 2017