Wayfair isimli mobilya firmasının çocuk ticareti yaptığı iddiası 

İDDİA: Wayfair isimli mobilya firması, yüksek fiyatlı eşya gibi göstererek çocuk ticareti yapıyor.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, Wayfair isimli mobilya firmasının çok yüksek fiyatlara sattığı eşyalar üzerinden aslında çocuk ticareti yaptığı iddia edildi. 12 Temmuz 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 35 bin kez retweet edildi. Aynı iddia, birçok haber sitesinde de konu edildi.

Ancak iddia doğru değil. İddia bir varsayım üzerine kurulu ve Wayfair’in yüksek fiyatlı ürünler üzerinden çocuk ticareti yaptığına dair herhangi bir somut kanıt yok. Ürünlerdeki yüksek fiyatlandırmaların sorumlusu Wayfair değil, tedarikçi firmalar.

Wayfair aracı bir şirket

Wayfair, dünyanın birçok noktasında faaliyet gösteren çevrimiçi bir mobilya firması. Yaklaşık 11 bin tedarikçinin ürünlerini satan bir çeşit perakende aracısı olarak çalışıyor, yani aslında kendi ürettiği ürünleri satmıyor. Ürün fiyatlandırması bir algoritma tarafından belirleniyor, bu yüzden de aynı ürünü farklı satıcılardan farklı fiyatlarda görmek mümkün. Wayfair internet sitesinde çok yüksek fiyatlara bazı ürünlerin satıldığı da doğru. Ancak ürünlerdeki yüksek fiyatlandırmaların sorumlusu Wayfair değil, tedarikçi firmalar. Bunun çocuk ticareti ile somut bir bağlantısı yok. 

Wayfair, 2002 yılında kurulan ve yaklaşık 15 bin çalışanı olan bir şirket. Bu kadar büyük bir çocuk ticareti operasyonunun, çevrimiçi bir şekilde herkesin gözünün önünde yürütülmesi ve de kod ismi olarak kaçırılan çocukların isimlerinin alenen kullanılması akla yatkın değil. Bu kadar büyük yasadışı bir operasyonun, sosyal medya kullanıcılarının rahatlıkla çözebileceği açıklıkta yürütülmesi pek mümkün gözükmüyor.

İddia bir varsayım üzerine kurulu

Wayfair’deki bazı ürünlerin açıklamasında kadın isimlerinin yer alması ve bu ürünlerin çok yüksek fiyatlara satılması üzerinden ilk iddia 15 Haziran 2020’de Twitter’da ortaya atıldı. İddiayı ortaya atan Amazing Polly isimli kullanıcı, popüler bir QAnon savunucusu. QAnon, Amerika’da Donald Trump’a karşı olan gizli bir derin devlet olduğunu iddia eden ve çeşitli komplo teorilerini savunan sağcı bir grup. Ana komplo teorileri, birçok politikacının ve ünlülerinin çocuk istismarı için dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerle birlikte çalıştığı iddiası. QAnon savunucuları, 5G ağlarının Covid-19’u yaydığını da savunuyor. Twitter’da birçok QAnon savunucusunun, Wayfair komplolarını da desteklediğini görmek mümkün.

Wayfair’in çok yüksek fiyatlara sattığı eşyalar üzerinden çocuk ticareti yaptığına yönelik iddiaların gündeme gelmesi ise 9 Temmuz 2020’de Reddit’te bir kullanıcının yaptığı paylaşım ile oldu. İddiaya dayanak olarak aşırı yüksek dolap fiyatları gösterilmişti. Kullanıcıya göre, bu kadar yüksek bir fiyatla, dolabın yanında “insan” da satılıyor olmalıydı. Ancak bu paylaşımda herhangi bir somut kanıt yok, sadece yüksek fiyattan şikayet edilirken bir varsayım üretilmiş. 

Reddit kullanıcısı daha sonra aslında Wayfair’i tam olarak suçlamadığını, sadece şüphelendiğini ve mümkün olup olmadığını sorguladığını açıkladı

Merhaba, sadece Wayfair’deki bazı dolaplar için yüksek fiyatlandırmayı fark ettikten sonra soru sordum. Onları tam olarak suçlamadım, mümkün olup olmadığını sordum. Benim teorim, çocukları dolaplara göndermeleri değil, bu bağlantılar ile büyük miktarlarda parayı bir cephe olarak kullanmalarıydı. Ali Express’in de benzer şekilde, sahte lüks eşyaların Facebook’ta bir satıcıyla iletişim kurduğunu duydum. 1 dolarlık bir iPhone şarj cihazı için gizli bir bağlantı gönderdiler, sonra da miktarı 121 dolarla değiştirdiler. Normal olarak kontrol ediyorlar. Birkaç hafta sonra Çin’den sahte bir çanta yolladılar. Bu yüzden aynı mantığı kullandıklarını düşündüm.”

Reddit’teki paylaşımın yaygınlaşmasından sonra, iddiaların doğru olduğuna inanan sosyal medya kullanıcıları, “kanıt” olarak nitelendirdikleri birçok paylaşım yaptı. Bunlardan biri, satılan ürün isimlerinin gerçek insan ismi olmasıydı. İddiaya göre ürünlerin ismi, kaçırılan çocukların isimleriydi.

Ancak eğer ortada gerçek bir insan kaçakçılığı varsa, kaçırılan çocukların isimlerinin çevrimiçi bir ortamda alenen yazılması da pek olası değil. Twitter’da kaçırılan çocuklardan biri olduğu iddiasıyla paylaşılan Samiyah Mumin, Facebook hesabı üzerinden paylaştığı gönderide ve canlı yayında hiçbir zaman kaçırılmadığını ya da seks işçisi olarak alıkonmadığını açıkladı.

İddialarda kaçırıldığı iddiasıyla ismi geçen Mary Durrett, 2017’de Texas’ta kaybolduktan hemen sonra sağ salim bulunmuş

Benzer şekilde, iddialarda ismi geçen Samarah Duplassis’in annesi ve babası da Samarah’ın kaçırıldıktan sonra bulunduğuyla ilgili açıklama yapmıştı. Yani Samarah şu anda güvende ve açıklamada Wayfair’e yönelik bir suçlama bulunmuyor.

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Wayfair’e e-posta atarak ulaşmaya çalıştı fakat henüz bir yanıt alamadı. Fakat Wayfair, Fox Business ve Newsweek’e yaptığı açıklamada iddiaların gerçek olmadığını ifade etti. Açıklamada ürünlerin yüksek fiyatta olmasının sebebinin tedarikçilerce etraflıca açıklanacağı belirtildi: 

“Tabii ki bu iddialar gerçek değil. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplar. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyatlandırma sebebini yeterince açıklamadığını fark ettiğimiz için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık. Ürünleri yeniden adlandıracağız ve fiyatı netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflara yer vereceğiz.”

İddiaların devamında sunulan kanıtlardan bir diğeri ise, ürün kodu ile Yandex’te arama yapıldığında “çocuk kataloğunun” çıkıyor olmasıydı. Ancak bu durum da Wayfair’in çocuk ticareti yaptığını kanıtlamıyor. Çünkü rastgele bir sayı dizesiyle arama motorunda arama yapıldığında, benzer insan fotoğraflarının çıktığı sonuçlara kolaylıkla ulaşılıyor.

İşe bir de kullanıcı tarafından bakalım. Satılan bu ürünler, internet erişimi olan herkes tarafından kullanılabilir durumda. Yani gerçekten Wayfair üzerinden sadece ev eşyası almak isteyen birinin, yanlışlıkla çocuk kaçakçılığına karışması mümkün olabilir. Wayfair gibi büyük bir işletmenin, resmi internet sitesinde insanların çevrimiçi olarak çocuk satın almalarına izin vermek için kullanması pek olası değil. Bu kadar ciddi bir çocuk kaçakçılığı operasyonunda neden izlenmesi bu kadar kolay bir yöntem kullanılsın? 

Ayrıca, Wayfair’e insan kaçakçılığı sebebiyle bir soruşturma açılıp açılmadığı ile ilgili arama yaptığımızda, herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. 13 Temmuz 2020 itibariyle, böyle bir soruşturma açılmadığını söylemek mümkün. 

Doğrulama platformu Snopes da iddianın doğru olmadığını ortaya koyan bir analiz yayınladı. Analizde, her yıl kaçırılan 800 bin çocuk ile satılan ürün isimleri arasında benzerliğin bulunmasının normal olduğu belirtiliyor.

FBI’ın kayıtlarına göre, Amerika’da 2019 yılında 421 bin 394 çocuk için kayıp girişi yapıldı. Her yıl ise yaklaşık 460 bin kayıp çocuk vakası görülüyor

Sonuç olarak iddia doğru değil. İddia bir varsayım üzerine kurulu ve Wayfair’in yüksek fiyatlı ürünler üzerinden çocuk ticareti yaptığına dair herhangi bir somut kanıt yok. Ürünlerdeki yüksek fiyatlandırmaların sorumlusu Wayfair değil, tedarikçi firmalar. İddia, hatalı bilginin türlerinden biri olan uydurmaya örnek.

SON GÜNCELLEME:

  • “Her yıl ise yaklaşık 460 bin çocuk kaçırılma vakası görülüyor. ” ifadesi, kayıp çocuk vakası olarak güncellendi. 14 Temmuz 2020 10.02
  • Paylaşım yapanların QAnon ile bağlantısı eklendi. 16 Temmuz 2020 10.42

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Wayfair, About us

Vox, Wayfair, the internet’s massive online furniture store, explained, 28 Ağustos 2019

Wayfair, Meet the team

Reddit, İddianın ilk kez ortaya atıldığı gönderi, 9 Temmuz 2020

Lead Stories, Fact Check: No Evidence Wayfair Is Selling Human Trafficked Children On Their Website With Very Expensive Cabinets, 10 Temmuz 2020

Facebook, Miyah Mumin’in açıklaması, 11 Temmuz 2020

Facebook, Samarah Duplessis ile ilgili açıklama, 10 Mayıs 2020

Facebook, Samarah Duplessis ile ilgili açıklama, 9 Mayıs 2020

Fox Business, Wayfair denies Reddit human sex trafficking conspiracy theory, 13 Temmuz 2020

Newsweek, Kids Shipped in Armoires? The Person Who Started the Wayfair Conspiracy Speaks, 10 Temmuz 2020

Yandex, Arama sonuçları

Snopes, Is Wayfair Trafficking Children Via Overpriced Items?, 10 Temmuz 2020

Missing Kids, Missing Children Statistics

Global Missing Kidss, Missing Children’s Statistics