WhatsApp Gold ve Martinelli virüsü iddiaları

İDDİA: WhatsApp’ta yayınlanacak Martinelli isimli video açıldığında, virüs telefonlardaki her şeyi yok edecek.

KARMA

WhatsApp gruplarında paylaşılan bir mesajda, WhatsApp’ta Martinelli isimli bir videonun yayınlanacağı ve bu video açıldığında virüsün telefonlardaki her şeyi yok edeceği iddia edildi. Ayrıca WhatsApp Gold’u güncellemek için gelecek mesajın açılmaması gerektiği ve uyarı yapıldığı da belirtildi.

Martinelli isimli bir videodaki virüsün telefondaki her şeyi yok ettiği iddiası doğru değil. İddia, uzun süredir internette dolaşımda olan sahte bir virüs mesajı. WhatsApp Gold adıyla gelecek bir güncelleme mesajının açılmaması gerektiği ise doğru.

Martinelli isimli bir videonun telefona virüs bulaştıracağı iddiası İspanya’da da yaygınlaşmıştı. Martinelli videosu hakkında 2017 yılında Emniyet resmi Twitter hesabından açıklama yaparak iddianın doğru olmadığını açıklamıştı.

Snopes isimli doğrulama sitesinde de yayınlanan yazıda, Martinelli virüsü videosu diye bir şeyin olmadığı ifade edilmişti.

WhatsApp Gold isminde bir program yok

WhatsApp’ta yayılan mesajda belirtilen WhatsApp Gold’tan gelen güncelleme mesajlarının açılmaması gerektiği uyarısı ise doğru. WhatsApp Gold adında bir uygulama bulunmuyor ve WhatsApp Gold uygulamasına ilişkin linke tıklandığında telefona zararlı yazılım (malware) indirilmiş oluyor.

Snopes isimli doğrulama sitesinde de incelenen iddiada, WhatsApp Gold sürümünün farklı özellikleri olduğuna ilişkin paylaşılan mesajın aynı şekilde WhatsApp Plus olarak da yaygınlaştığı belirtiliyor. WhatsApp ise Sıkça Sorulan Sorular bölümünde WhatsApp Plus’ın kendileri tarafından geliştirilmediği ve bir ilgilerinin bulunmadığı belirtiliyor.

Kaynaklar

Twitter, İspanya Ulusal Polisi'nin tweeti, 29 Temmuz 2017

Snopes, WhatsApp Gold hakkındaki yazı, 2 Haziran 2016

Snopes, Martinelli virüsü yazısı, 17 Nisan 2018

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Twitter, İspanya Ulusal Polisi'nin tweeti, 29 Temmuz 2017

Snopes, WhatsApp Gold hakkındaki yazı, 2 Haziran 2016

Snopes, Martinelli virüsü yazısı, 17 Nisan 2018