WhatsApp sahte haberlere karşı ‘görsel arama’ özelliğini deniyor

WhatsApp, sahte haberleri önleme kapsamında çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Uygulamanın bu seferki hedefi görsel dezenformasyon.

WABetaInfo tarafından verilen bilgiye göre, Facebook bünyesinden bulunan mesajlaşma uygulaması, kullanıcıların platformda yer alan bir görseli Google’a kolaylıkla yüklemelerine imkan tanıyan yeni “görsel arama” özelliğini şu sıralar test ediyor.

WhatsApp kullanıcıları, yalnızca tek tıkla uygulamadan arama motoruna görsel gönderebilecek. Mesajlaşma uygulaması bu adımdan sonra kullanıcıları, ağda bulunan “benzer veya aynı görselleri” gösteren Google arama sonuçları sayfasına yönlendirecek.

Bu şekilde elde edilen bilgiler sayesinde kullanıcılar, bir görselin gerçek ya da sahte olduğunu belirleyebilecekler ve hatta görselin orijinal versiyonu hakkında bilgi alabilecekler.

WhatsApp günümüzde, bir milya aşkın aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler mesajlaşma platformu konumunda. Bu kadar çok kullanıcısının olması, uygulamayı sahte haberlerin başlıca hedefi haline getiriyor. WhatsApp’ın oldukça rağbette olduğu Hindistan’da uygulamayla yayılan yanlış bilgi maalesef ülkede ölümlere bile neden olabiliyor.

WhatsApp geçtiğimiz yıl sahte haber sorununu kontrol altına almak için çeşitli adımlar attı. Şirket, mezenformasyonun yayılmasını durdurmaya yönelik araştırmaları finanse edeceği bir girişim başlattı. Özellikle Hindistan’da çıkan sahte haberlerle ilgilenecek yeni bir iş pozisyonu oluşturdu.

Mesajlaşma uygulaması, sahte haberlerin yayılmasını önleme kapsamında birçok kez güncelleme yaptı. WhatsApp grup sohbetlerinde grup yöneticilerine yönelik oluşturduğu, mesaj iletimine sınırlamalar getiren ve her ay milyonlarca bot ve spam hesabını engelleyen yeni denetim özelliklerini kullanıcılara tanıttı.

WhatsApp, şu anda deneme aşamasında olan yeni “görsel arama” özelliğiyle resimler aracılığıyla yayılan sahte haberlerle olan mücadelesini yeni bir boyuta taşıyor.

Kaynak

Mashable, WhatsApp continues fight against fake news with new ‘search image’ feature, Matt Binder Çeviri: Sonay Ün  

Bir sahte içeriği gerçeğinden ayırt etmenin yollarına, teyitçi gibi düşünebilmeyi sağlayan yöntemlere, doğrulama araçlarına, fact-checking dünyasından haberlere ve güncel gelişmelere yer verdiğimiz #teyitpedia yazısını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Bu kategorideki yazılarımızı daha hızlı sürede hazırlamamız ve daha fazla kişiye ulaştırabilmemiz için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz.

Kaynak

Mashable, WhatsApp continues fight against fake news with new ‘search image’ feature, Matt Binder Çeviri: Sonay Ün