WhatsApp’ın ‘son görülme’ ‘yazıyor’ ve ‘çevrimiçi’ özelliklerini kaldırdığı iddiası

İDDİA: WhatsApp, "son görülme", "yazıyor" ve "çevrimiçi" özelliklerini kaldırdı.

YANLIŞ

Sosyal medyada paylaşılan, Yeni Çağ, Takvim ve Sabah gibi internet sitelerinde de haberleştirilen iddiaya göre, mesajlaşma uygulaması WhatsApp yaptığı son güncellemeyle “son görülme”, “yazıyor” ve “çevrimiçi” gibi özellikleri kullanımdan kaldırdı.

Bir kullanıcı tarafından 19 Haziran 2020’de Twitter’da paylaşılan iddia 5 bin 300 kişi tarafından beğenildi.

Ancak bu özellikler, uygulamada yaşanan aksaklıklar yüzünden geçici bir süreliğine kayboldu. Güncelleme söz konusu değil ve özellikler 20 Haziran 2020 itibariyle çalışır durumda. 

Özellikler kalkmadı

19 Haziran 2020’de birçok kullanıcı WhatsApp’taki “son görülme”, “yazıyor” ve “çevrimiçi” gibi özelliklere erişemediği gerekçesiyle paylaşımlar yapmaya başladı. Nitekim, internette yaşanan kesinti ve sıkıntıları takip eden Down Detector isimli internet sitesine de WhatsApp hakkında birçok rapor bırakıldı.

Sitede yer alan haritadan görülebileceği üzere  sorun ABD, Avrupa ve Hindistan’a da yansıdı

Sorunlar dolayısıyla İngiltere’den Down Detector’a 4 bin şikayet ulaştı. Hindistan’daki erişim problemlerinin ardından yayınlanan bir haberde de, sorunların WhatsApp’ta kaynaklı olabileceği ifade edilmiş.

WhatsApp ise konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak WhatsApp hakkında durum güncellemeleri paylaşan WABetaInfo isimli bir hesaba göre sorun şirketin sunucularından kaynaklanıyor. Buna göre sunucularda yaşanan sorun nedeniyle gizlilik tercihleri otomatik olarak “hiç kimse” olarak değiştiriliyor. WABetaInfo bir uyarı da yayınlayarak durumun bir güncelleme olmadığını açıkladı

20 Haziran 2020 tarihi itibarıyla “son görülme”, “yazıyor” ve “çevrimiçi” gibi özelliklerin sorunsuz olarak çalışıyor. Down Detector’da yer alan durum güncellemesinde WhatsApp’ta sorun bulunmadığı ifade ediliyor.

Sonuç olarak WhatsApp bu özellikleri kaldırmadı. Sunucularda yaşanan bir aksaklık yüzünden kullanıcılar bir süre bu özelliklere erişemedi. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirme kategorisine de yerleştirilebilir.

Kaynaklar

Down Detector, WhatsApp’taki sorun haritası, Haziran 2020

Down Detector, Durum güncellemesi, 20 Haziran 2020

Express, Konu hakkındaki haber, 20 Haziran 2020

İndia Today, Sorun hakkında bir diğer haber, 19 Haziran 2020

Twitter, Soruna dair paylaşım, 19 Haziran 2020

İddia hakkında hazırladığımız analizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Okuduğunuz bu analizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek, daha çok iddiayı daha kısa zamanda inceleyebilmek için bizi Patreon sayfamızdan destekleyebilirsiniz. 

Kaynaklar

Down Detector, WhatsApp’taki sorun haritası, Haziran 2020

Down Detector, Durum güncellemesi, 20 Haziran 2020

Express, Konu hakkındaki haber, 20 Haziran 2020

İndia Today, Sorun hakkında bir diğer haber, 19 Haziran 2020

Twitter, Soruna dair paylaşım, 19 Haziran 2020